Yorgunluk Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Gün içinde devamlı uyku hali, isteksizlik ve yapılacak herhangi bir işte enerji kaybı sonuçları doğuran yorgunluk bazen önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Vücudunuz zaman zaman yaşadığı bazı sıkıntıları farklı yollarla dile getirmektedir. Bu yollardan biri de yorgunluktur. Yorgunluğun altında farklı bir mesaj olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Kansızlık Belirtisi Yorgunluk

Türkiye’de görülme oranı çok fazla olan ve hemen her 3 kişiden 1 tanesinde teşhis edilen kansızlık doğrudan yorgunluk sorununu doğurmaktadır. Kişinin elleri, kolları ve bacakları yorgunluk nedeniyle hareket etmekte de zorlanmaktadır.

Oksijen taşıyan hemoglobinlerde azalma olması, vücudun ihtiyacının karşılanamaması anlamını taşımaktadır. Kansızlık beraberinde farklı hastalıkları da getirdiği için doktor muayenesini zorunlu kılan bir sorundur.

Tiroit Hastalıkları Belirtisi Yorgunluk

Endokrin hastalıklar, kişinin kendini devamlı yorgun hissetmesine neden olan hastalıklardır. Hipertiroid başta olmak üzere tiroidin neden olduğu bu hastalıklar, düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Devamlı yorgun ve herhangi bir iş yapmak istemeyen kişiler, çevreleri tarafından tembel olarak nitelendirilirler. Yapılacak testlerde tiroid hastalıklarından herhangi birinin tespit edilmesi yüksek ihtimaldir.

Kendinizi halsiz, enerjisi düşük, bitkin, uyku halinde hissettiğinizde bir süre geçmesini beklemelisiniz. Uyuyup uyandığınız halde bu durumun devam etmesi tiroitle ilgili bir sıkıntı olabileceğinin işaretidir. Tiroid hastalıkları kesilmeyen ve dinlenme sonrasında dahi yorgun hissetmeye neden olan hastalıklardır.

Kanser Belirtisi Yorgunluk

Kanser türleri çoktur. Bu türlerin her birinin kendine özgü belirtileri vardır. Her birinin ortak belirtisi ise yorgunluktur. Kanserin herhangi bir türüne yakalanan ve henüz teşhis konulmamış olan hastalarda yorgunluk çok sık görülmektedir.

Çok hızlı şekilde hareket eden kanser hücreleri, insan vücudunun ihtiyacı olan her şeyi bitirirler. Şekeri çabuk bitirmeleri kan şekerini hızla düşürür ve kişinin yorgun, bitkin olmasına neden olur. Aynı şekilde beslenmeyi bozar ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi karşılamayı engellerler.

Kanser hücrelerinin bu kadar hızlı etki etmesi metabolizmanın tamamını kontrol altına almalarına neden olmaktadır. Sonucunda ise insan vücudunun hiçbir ihtiyacının karşılanamaması ve halsiz, yorgun, güçsüz düşmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durum erken teşhis için önemli bir tüyo olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir