Ylang Ylang Yağı Faydaları

Özel olarak kendi adından ağacı kapsamında ylang ylang yağı üretimlerine yer verildiğini belirtmek gereklidir. Bunun için de ağacın yaprakları üzerinden özel çalışmaların sunulması söz konusudur. Öyle ki buhar damıtımı kapsamında yapraklardan yana yağların alınması sağlanır. Özel esansiyel yağlar arasında olan ürünün içeriği bir hayli değerlidir. Bileşenlerine göz atacak olursak;

 • Benzil asetat
 • Benzil benzoat linalol
 • Karyofilin
 • Geranil asetat
 • Metil benzoat

Çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi halinde özel aromalarda kullanılan yağın oluşturulması söz konusudur. Bunun yanı sıra tıbbi alanlarda da kullanımlarına yer verildiğini öğreniyoruz. Başta esansiyel olarak parfümlerde yaygın olarak kullanıldığı ifade edilir. Bunun akabinde aromaterapi uygulamalarında da sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Bunların haricinde tıbbi durumların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Ylang Ylang Yağının Sindirme Faydaları Nelerdir?

Pek çok sistem ya da organa yönelik faydası olduğundan söz etmek gereklidir. Bunlar arasında sindirim sisteminin de baş gösterdiğini söylemek gerekiyor. Şöyle ki sinir ya da endişe durumlarından kaynaklı olarak sindirim sisteminde ciddi sorunların baş gösterdiğini belirtmek gereklidir. Buna bağlı olarak da ağrılar, bulantılar ya da gaz sıkışmalarının sıklıkla yaşanması söz konusudur. Bu gibi durumlarda da ylang ylang yağı faydaları üzerinden ilerlemeniz mümkün olmakta. Sindirime etkilerinden söz edecek olursak;

 • Antiseptik özelliğinden dolayı yağın bakteri oluşumlarına karşı etkili olduğunu göreceksiniz.
 • Enfeksiyon sorunlarının da ortadan kalkması adına yine faydalı olduğu bilinir.
 • Oluşan enfeksiyonların azalmasına ve zamanla da vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Başta Asya’da kullanılmaya başlanılan yağın antiseptik özelliği geçmişten bugüne kadar çeşitli alanlarda kullanır. Örneğin küçük yaraların ortadan kalkması adına da yağın faydalarına başvurulduğunu belirtmek gereklidir. Yaraların kısa sürede iyileşmesine yönelik özel kür hazırlıklarına yer verilir. Aynı zamanda çeşitli bakterileri öldürme gücünden de söz etmek gereklidir. Bu sebeple anti bakteriyel olarak da geçmiş dönemlerde kullanımları bir hayli yaygındı.

Ylang Ylang Yağının Kalp Sağlığına Etkileri

Kalp sağlığına yönelik yine yağın özel içeriklerinden faydalanmak mümkün. Başta kan basıncı üzerinden kontrol sağladığını söylemek gereklidir. Bunun yanı sıra yağ dolaşımı kapsamında kan akışı da hızlı hale gelecektir. Kendinizde ya da yakınlarınızda kalp sorunlarının meydana gelmesi halinde yağın özel faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için de geceleri yatağın yanında bulunması önerilir. Direk olarak yakın bölgelere yaymanız uçucu yağ etkilerinden fayda görmenizi sağlar. Bu faydalardan bazıları da;

 • Yüksek tansiyon sorunları ile karşı karşıya kalanlar için önerilen uçucu yağlar arasında gösterilir.
 • Nabız seviyesinin de maksimum düzeyde olması halinde yine yağın yatıştırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Bunların dışında enerji verme etkisine de sahip olduğu açıklanmıştır. Duygusal anlamda da faydalarının bir hayli fazla olduğunu söylemeliyiz. Yorgun ve bitkin hislerin gün boyunca yaşanması halinde de özel yağdan faydalanmanız mümkün. Kokusundan kaynaklı olarak enerji verme etkisi de dile getirilir. Doğrudan yağın kokusunu nüfuz ederek de faydalarını hissedeceksiniz.

Ylang Ylang Yağının Cilde Etkileri Nelerdir?

Ylang ylang yağı faydaları adına cilt sağlığından da söz etmek gerekiyor. Çeşitli maskeler kapsamında fayda görmeniz esas alınır. Bu anlamda karşınıza çıkacak olan etkilerini dile getirecek olursak;

-Yaşlanma Karşıtı; Cilt koruyucu etkisinden kaynaklı olarak yaşlanmasının önüne geçmeniz temel alınır. Oluşan kırışıklar için de özel maskelerin hazırlanması ve uygulanması yeterli olacaktır.

-Tahrişler; Oluşan tahrişli görünümler ya da yaralar için de faydaları bir hayli fazladır. Nitekim içerisinde ki özel anti bakteriyel özlerden kaynaklı olarak da yaraların hızlı kapanmasına katkı sağlar. Bunun için geçmişte de kullanımlarının yaygın olduğunu görüyoruz.

-Cilt Kanseri; Kanserli hücreler ile savaşması ile de bilindir. Öyle ki melanom ya da cilt kanseri hücrelerinin gelişmesine engel oluyor. Kanserli hücrelerle savaşması için de özel maskelerinden yana uygulamalara yer verebilirsiniz.

-Yağdan Maskeler; Özel maskeleri sayesinde yüzünüzde pürüzsüz ve canlı görünümler elde edeceksiniz. Bunun için de jojoba yağı ile Hindistan cevizi üzerinden karışımlara yer verilir. Sadece 1-2 damla olacak şekilde karışımlardan yana ilerlemeniz yeterli olacaktır. Yüzün canlı bir görünüm kazanması için günde 1 ya da 2 kere özel yağlardan masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Baştan da söylediğimiz gibi yağın özel olarak pek çok faydası bulunuyor. Bu anlamda da doğru maskeler ya da kürler çerçevesinde kullanımlarına geçmeniz daha doğru olacaktır.

Ylang Ylang Yağının Saçlara Faydası Nelerdir?

Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de öneriliyor. Bu anlamda Hindistan cevizi yağı üzerinden hazırlıklarına yer verebilirsiniz. Aynı zamanda jojoba yağı ile de birkaç damla olacak şekilde özel saç kürleri hazırlamanız mümkün olmakta. Masaj yaparak direk saç diplerine nüfuz etmesini sağlamanız gereklidir. Sonuç olarak da saçlarda daha sağlıklı görünümler elde etmeniz temel alınır. Bunun için karşınıza çıkacak olan faydaları ise;

 • Saç dökülmesinin önüne geçmek adına özel kürlerden yola çıkabilir ve sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.
 • Zor taranan ve sürekli olarak karışan saçların da yine yağ özleri çerçevesinde bu sorunda uzak kalmaları söz konusudur.
 • Kepek sorunlarının baş göstermesi durumunda da yine masajlı uygulamaları sayesinde ilerlemeniz mümkün olacaktır.
 • Saçların daha sağlıklı ve parlak gözükmesinde de etkileri bulunuyor.

Bakım ürünlerine yer vermenize gerek kalmadan direk olarak özel yağlardan maskeler hazırlayabilirsiniz. Ylang ylang yağı maskesi cilde ve saçlara özel olarak ayrı ayrı ifade edilir. Her ikisi için de farklı yağ özlerinden hazırlıklara yer verildiğini göreceksiniz. Uygulama evrelerinde de farklılıklar baş gösterir. Sonuç olarak da düzenli kullanımlarına yer verenlerin gerek cilt gerekse saçlarda sağlıklı görünümler kazanmaları söz konusudur.

Ylang Ylang Yağının Diğer Yararları Nelerdir?

Faydası oldukça fazla olan yağın afrodizyak etkisinden de söz etmek yanlış olmayacaktır. Cinsel yaşamınızda meydana gelen sorunların da önüne geçmek için yağ kullanımlarına gidebilirsiniz. Libido kayıplarının son bulması adına önerildiğini göreceksiniz. Stres ve depresyon gibi durumlarda da etkili olan uçucu yağlar arasındadır. Bu anlamda yatak odalarında mutlaka bulundurulması gerekir. Cinsel ilginin de artış göstermesi için yine önerildiğini belirtmek gerekiyor. Bu anlamda kullanımlarında ve diğer durumlara yönelik tavsiyelere göz atacak olursanız;

 • Sakinleştirici etkisinden faydalanmak adına bilek ile boyun bölgelerine birer damla kadar muhafaza edebilirsiniz.
 • Nemlendirici olarak kullanmak isteyenlerin ise nötr durumda ki kremler içerisine yine birkaç damla olacak şekilde aktarmaları yeterlidir.
 • Saçlarda hoş bir koku yaratması için de yine kullandığınız şampuan içerisine damlatabilirsiniz. Üstelik etkisinin daha fazla olması adına Hindistan cevizi yağının da damlatılması önerilir.
 • Yorucu ve stresli bir gün atlattıysanız sıcak bir duş sırasında dahi özel yağlardan faydalanmanız mümkün olmakta.

Geçerli faydaları ve tavsiyeler çerçevesinde ilerleyenlerin etkilerini fark etmesi esas alınır. Bu anlamda da aşırı kullanımlarından uzak durmanız ve birkaç damla kadar temin etmeniz yeterli olacaktır. Özellikle de cilt uygulamalarında kızarıklık oluşumları baş gösterdiyse kullanmamanız gerekir. Başta bilek içlerinde denemelere yer vermeniz ve arkasından da şampuan ya da kremler ile kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca güzelliğiniz için hamamelis yağının faydalarına değindiğimiz yazımıza  ve hindistan cevizi yağı ile ilgili yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir