Yıkanırken Ağlayan Bebekler İçin Ne Yapmalı?

Bebeğiniz yıkanırken ağlıyor mu? Hemen her banyo anı, uzun süreli işkencelere dönüşüyorsa Bebeklerin pek çoğunda görülen yıkanmayı reddetme durumu, farklı alternatifler denenerek aşılabilen bir sorundur. Bilhassa 15-16. aydan itibaren kendini gösteren banyo sorunsalı, anne ve babanın kontrollü olmasıyla engellenebilmektedir. Siz kendinizden emin ve sakin olursanız bebeğiniz de banyonun korkulacak bir şey olmadığına inanacaktır.

Yıkanırken Bebeğinizin Banyoda Rahat Olmasına İzin Verin

Bebeklerin banyo ederken devamlı ağlamasının nedeni hem suyun hem de sizin üzerine baskı yapmanız olabilir. Bebeği bunaltmanız devamlı sıkıştırarak yıkamaya çalışmanız daha fazla panik yapmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için önce bebeğinizi banyoda serbest bırakmalısınız.

Başını, vücudunu koruyacak önlemler aldıktan sonra çevresine koruma bariyeri kurmanıza gerek yoktur. Üzerine yüklenip bunaltmanız daha fazla bağırmasına, ağlamasına sebep olabilir.

Yıkanırken Bol Köpüklü Banyo İle Eğlenmesine İzin Verin

Bebeğini banyo ettiren anne ve babalar için önemli olan bir an önce temizleyip üşütmeden sarıp sarmalamaktır. Sizin planınızın aksine bebeğinizin planı çok da öyle olmayacak, eğlenmeyeceği bir işe kalkışmak istemeyecektir. Bu nedenle bebeğinizin sıkılıp ağlamasına fırsat vermeden onun istediği ortamı yaratmaya gayret göstermelisiniz.

İlk gördüğü anda rengârenk köpüklerden oluşan, sevimli oyuncaklar barındıran bir küvet eğlenmesi için yeterli olacaktır. Bu özelliklere sahip bir banyoda hem eğlenecek hem de temizlenecektir.

Zaman Sıkıntısı Olmadan Banyo Etmesine İzin Verin

Bebeğinizin yıkanma saatlerini zorunlu hale getirmezseniz banyo etmesini kolaylaştırmış olursunuz. Her banyo gününü aynı zamana denk getirip o şekilde alıştırmak isteseniz de kimi günler esneme payı bırakmalısınız.

Banyo zamanlarında değişiklik yapmak, bebeğinizin sıkıldığı zamanlarda rahatlamasını sağlamak, banyonuzun daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Aksi halde alıştığı gün ve saatlerde banyo etmemek için devamlı sorun yaratacak, ağlayacaktır.

Banyo Arkadaşı Olmasına İzin Verin

Bebeğiniz kendi yıkanmak istemediği zamanlarda yanında bir arkadaş bulundurmalısınız. Arkadaşını yıkama bahanesiyle rahatlıkla ikna olabildiğini fark edersiniz. Kısa süre içerisinde kendi de arkadaşıyla yıkanmayı tercih edecektir. İkna sürecinde asla ısrarcı olmamalı rahatça oynamasına izin vermelisiniz. Bu şekilde size güvenmeyi, eğlenerek yıkanmayı öğrenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir