Yazın Güneş Lekelerini Engellemek İçin Ne Yapmalı

Yaz mevsiminde güneşin ışınlarının dik açılar ile gelmesi nedeniyle ciltte olumsuz etkiler bırakır. Çok fazla güneş altında durmamak cilt açısından daha sağlıklıdır. Aynı zamanda yazın dışarı çıkılırken nemlendirici krem ve güneş kremi sürmek önemlidir. Cilt bakımı cildin çabuk yaşlanmasını ve kırışması engeller. Aynı şekilde ciltte nem kaybı azaldığında ve cilt deforme olduğunda ciltte lekelenmeler ve kurumalar meydana gelir.

Güneş ışınları yaz mevsiminde dik açılarla gelmekte ve ozon tabakasının delinmesi ile bu ışınların zararlı olanları da dik olarak gelmektedir. Ozon tabakası güneş ışınlarının zararlı olanlarını geçirmemektedir. Son zamanlarda zararlı ürünlerin kullanılması ozon tabakasını delmiştir ve bu da güneş ışınlarını etkilemektedir.

Yazın güneşlenirken ve dışarı çıkıldığından mutlaka yüksek faktörlü kremler kullanılmalıdır. Aynı zamanda öğlen saatlerinde dışarıda durmaktan kaçınılmalıdır. Işınlar cildi bronzlaştırdığı gibi cildin yapısının da bozulmasını sağlar. Cilt gelen ışınlar nedeni ile kuruyabilir. Rengi değişebilir.

Ciltte oluşan lekelenmeler güneş ışınlarının etkisi ile olur. Bu lekelenmelerin olmaması için dışarıdan gelindikten sonra cilt yıkanmamalıdır. Güneş kremi unutulmamalıdır. Yazın cilt bakım maskeleri kullanılabilir. Aynı şekilde yaza özel nemlendirici kremler tercih edilebilir. Ciltteki ölü derinin atılması için de çeşitli yaz peelingleri kullanılabilir.

Güneş Lekelerinden Kaçınmalı

Güneş lekelerine engel olmak için en önemli ve asla unutulmaması gereken şey, güneş kremidir. Güneş lekeleri, güneş kreminin kalitesine de bağlıdır.

Damlanur İpekçi

Damlanur araştırmayı ve kendini geliştirmeyi seven okudukça okuyan özellikle makyaj, cilt bakımı gibi güzellik konularında yazmayı seven bir yazar. Boş zamanlarında web sitelerine içerik hazırlar, editörlük yapar. Hukuk Fakültesi öğrencisi geleceğin hakimi inşallah :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir