Sülükle Varis Tedavisi

Varis günümüzde pek çok kadında ve erkekte görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olmak ile birlikte kılcal damarlarda ortaya çıkan bir sorun olarak görülür. Çok fazla ayakta kalmaktan ya da yeteri kadar dinlenmemekten bacaklarda oluşan varis genel olarak damarların tıkanmasına ve kılcal damarların daha da şişmesine neden olabilir. Tedavi edilmesinde,

Gibi problemler ortaya çıkaran hastalıkta genel olarak Sülükle varis tedavisi önerilebilir. Ancak hemen uygulamaya geçmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Varisin Ortaya Çıkma Nedenleri Nedir

Genel olarak genetik faktörlerden kaynaklanıyor olsa da varis çok fazla yorulmaktan ve vücutta oksijensiz kalan bölgelerin artış göstermesinden dolayı ortaya çıkabilir.

 • Ağır işlerde çalışan,
 • Günün neredeyse tamamında ayakta olan,

Kişilerde daha fazla görülen varis kılcal damarlarda meydana gelen bir kan rahatsızlığı olarak da adlandırılır. Daha çok kadınlarda görülen ancak ağır işlerde çalışan erkeklerin de rastladığı bir durum olan varis ise tedavi sürecinde bireyleri daha fazla zorlar. Kalıcı bir rahatsızlık olan varisten kurtulmak için kişiler birbirinden farklı ameliyat geçirmek zorunda kalabilirler.

Sülükle varis tedavisi yönteminden faydalanmak isteyen bireyler ise sülük sayesinde varisli olan bölgelerdeki fazla kanın emilmesini hedefler.

Varis En Çok Kimlerde Görülür

Varis toplum arasında, daha çok yaşlı bireylerde görülüyor gibi yansıtılsa da gençlerde de görülme olasılığı son derece fazladır.

 • Orta yaşlı bireyler,
 • 20’li yaşlardaki gençler,

Varis rahatsızlığı oluşabilecek grup içerisinde belirtilir. Genetik faktörler de etkili olduğu için varis çok genç çocuklarda da görülebilir. Erken önlem alınması, rahatsızlığın daha da ilerlemesini engelleyecektir. Konu ile ilgili doktora gitmekten çekinen bireylerin, bir an önce tedavi olmaları, ağrılı süreçler geçirmemelerine de zemin hazırlar.

Sülük İle Varis Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sülük ile varis tedavisi yönteminden faydalanmadan önce, konu hakkında detaylı araştırma yapmakta ve sürecin nasıl işlediği ile ilgili fikir sahibi olmak da fayda vardır.

Sülük: genel olarak tatlı sularda yaşayan ve ağırlığının 8 katına kadar kan emebilen bir hayvan olarak bilinir.

Bacaklarda oluşan varis sorunlarında ise kılcal damarlarda biriken fazla kan söz konusu olduğu için, belirtilen hayvan tedavi sürecinde kullanılabilir. Ancak sülükler genel olarak 20 derecenin altında yaşayamayan, muhafaza edilmesi zor hayvanlar oldukları için dikkatli olmak gerekir.

 • İyi bir tedavi süreci geçirmek,
 • Daha fazla verim almak,

Adına sülükle varis tedavisinde belirtilen hayvanı temin ederken saklama koşullarına da özen göstermek gerekir. Varis rahatsızlığı tek seferde düzelmediği için, sülük ile tedavi yöntemi de uzun süreçleri kapsayabilir.

İyileşme Süresi Ve Sonrası

Sülük ile varis tedavisi tek seferde tamamlanmayan bir yöntem olmak ile birlikte, eski sağlığa kavuşulması açısından en az 3 ya da 4 kez daha sülükten faydalanılmalıdır. Ancak bu noktada sülük tamamen kan toplayan ve kan ile beslenen bir hayvan olduğu için, bir hasta kullanılan sülük, diğer hastada da tercih edilmemelidir.

 • Kan ile bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması,
 • Mikrop alma ve enfeksiyon gibi sorunların yaşanmaması,

Açısından sülük tedavi yönteminde dikkatli davranmak gerekir. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin, dikkatli olmalarında ve bir uzmandan yardım almalarında fayda vardır. Sülükler hastalıkların iyi olmasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Sülükle Varis Tedavisi

Sülükle Varis Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan sülükle varis tedavisi genel olarak bacaklara uygulanır. Varislerin yoğun olarak görüldüğü yerler arasında bacaklar ve bilek kısımları yer alır. Ancak,

 • Kollar,
 • Karın bölgesi,
 • Bacakların üst kısımları da,

Varis oluşabilecek yerler arasında gösterildiği için sülük tedavisi gerçekleştirilebilir. Belirtilen bölgeler yaygın olarak rahatsızlığın görüldüğü alanlardır. Bunların dışında, kişilerin genetik durumlarına göre farklı bölgeler de varis sorunu ortaya çıkabilir. Belirtilen rahatsızlıktan korunmak adına,

 • Sıklıkla dinlenmekte,
 • Masaj yaptırmakta ve vücudun kan dolaşımını hızlandırmakta,

Fayda vardır.

Doktor Yardımı

Her ne kadar bu tür rahatsızlıklarda doğal yöntemler daha etkili olsa da bireylerin, varis konusunda sülük tedavisi gerçekleştirmeden önce doktorları ile görüşmeleri faydalı olacaktır. Her bireyin metabolizması ve vücut yapısı değişiklik gösterdiği için sülük tedavisi bazı kimselerde,

Gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzde tedavi öncesinde doktordan danışmanlık almak ve gerekli testleri yaptırmak faydalı olacaktır. Bazı doktorlar sülük ile varis tedavisinin işe yaramadığını belirtseler de genel olarak iyileştirdiğini öne süren birey sayısı oldukça fazladır.

 • Doktora gerekli testleri yaptırmak,
 • Varis rahatsızlığının boyutunu öğrenmek,

Ve daha sonrasında hareket etmek, bilinçli bir şekilde ilerlenmesine de zemin oluşturur. Doktorlar tedavi süreci hakkında en yetkili mercii oldukları için kişilerin nasıl bir yöntem izlemesi gerektiği konusunda da yönlendirebilirler.

Sülükle Varis Tedavisinin Ameliyattan Farkı Nedir?

Varis rahatsızlığı bulunan bireyler, en çok sülük ile varis tedavisinin ameliyattan farkları nelerdir diye merak etmektedirler. Öncelikli olarak ameliyat daha ağrılı ve sıkıntı bir süreci kapsamaktadır. Sülük tedavisinde ise en az acı ile belirtilen hayvan, fazla olan kanı emdiği için bireyler problem yaşamazlar. Ancak ameliyat sürecinin daha kesin sonuçlar verdiğini belirten doktorlarda da vardır.

 • Ağrı ve acıya dayanamayan,
 • Ameliyat korkusu olan,
 • Doğal yöntemler ile varis sorunundan kurtulmak isteyen,

Bireyler sülükle tedavi yöntemini tercih edebilirler. Ameliyatta tek seferde sonuç almak mümkünken, sülük ile tedavi süreci daha uzun bir alana yayılabilir. Bu durum rahatsızlığa göre değişiklik gösterir. İleri derece de varis sorunu olan ve artık acısı dayanılamayacak seviyeye gelen kişilerin ameliyat tercih etmeleri, sağlıkları açısından daha yararlıdır.

Varis Teşhisinin Konulmuş Olması Önemli

Sülük sayesinde varis tedavisi süreci içerisinde, öncelikli olarak teşhisin konulmuş olması önemli taşır. Doktora gitmekten çekinen ya da hastaneleri sevmeyen bireyler, kendi kendilerine varis olduklarını düşünerek sülük tedavisine başlamamalıdırlar.

 • Tam olarak varis problemi olan,
 • Doktor kontrolünden geçen,
 • Tüm tahlilleri yapılan kişiler

Sülük ile varis tedavisi yönteminden yararlandıklarında daha kesin sonuç alabilirler. Üstelik bu sayede hastalık tam olarak bilindiği için çözüm bulmak da daha kolaydır. Varis problemi olmayan kişilerde sülük tedavisi bir işe yaramayacağı gibi aynı zamanda vücutta olan kanın emilmesine de neden olabilir. Böyle bir durum daha sonrasında kişinin kansızlık problemleri ile uğraşmasına zemin hazırlar.

Sülük İle Varis Tedavisinin Zararları Nedir?

Yukarıda anlatılanlar doğrultusunda, sülükle varis tedavisinin kişilere birbirinden farklı yararları olduğu gibi zararları da dokunabilir. Böyle bir işlemden yararlanmadan önce kişilerin artıları ve eksileri konusunda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Tedavi süreci konusunda bilinçsiz olan ve yanlış hareket eden kişiler,

 • Sülük aracılığı ile mikrop bulaşması,
 • Varis probleminin daha da artması,
 • Varisli bölgelerin iltihap toplaması,
 • Kan yolu ile farklı rahatsızlıkların ortaya çıkması,

Gibi sorunlar görülebilir. Basit ve doğal bir yöntem gibi gözükse de dikkat edilmemesi durumunda kişilerin genel sağlıkları tam anlamı ile bozulabilir. Bu nedenle hijyenik ve konu hakkında uzman bireylerden yardım almak, fayda sağlaması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir