Sağlıklı Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Çocukların çok sevdiği yiyeceklerden biri de patates kızartmasıdır. Patates kızartması kahvaltılarda yada çeşitli et yemekleri ile birlikte servis edilebilir. Bu kadar çok severek tükettiğimiz patates kızartmasını sağlığımıza zarar vermeden yapmak mümkün mü?

Sağlıklı Patates Kızartması Yapmak Mümkün Mü?

Patates kızartması, bol yağda yapıldığı zaman yağ yandığı için beslenme uzmanları kanserojen olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle patates kızartması yaparken mümkün mertebe sağlığımıza zarar vermeden az yağ kullanarak ve yağı yakmadan yapmalıyız.

Patatesleri sağlıklı bir şekilde kızartmak için, hem kabuklarını soymadan önce hem de kabuklarını soyduktan sonra yıkayalım. Yıkama işleminden sonra patatesleri doğrarsanız vitamin kaybını önlemiş olursunuz. Doğradığımız patatesleri fazla yağ çekmemesi için hafifçe tuzlayalım.

Kızartma Yağını Yakmamaya Dikkat Etmeliyiz

Patatesleri kızartmak için derin bir tavayı ocağa alalım. Tavayı yağ koymadan önce ısıtalım. Böylece yağın yanmasını önlemiş oluyoruz. Tavayı ısıtmadan yağı dökerseniz yağı yakarsınız. Yanmış yağ ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Mide yanması, mide ekşimesi, boğazda yanma bunlardan birkaçıdır.

Isıttığınız tavaya yağ döktükten sonra hemen patatesleri tavaya atın. Yüksek ateşte arada sırada karıştırarak patatesleri kızartın. Yüksek ateş, patateslerin içine yağ çekmesini önler. Kızaran patatesleri servis kevgir ile tavadan alırken yağların iyice süzüldüğünden emin olun.

Ayrıca tavadan aldığımız patatesleri koyduğumuz tabağımızın üstüne peçete veya kağıt havlu koymalıyız. Böylece patates kızartmasının üzerindeki fazla yağların emilmesini sağlamış oluruz.

Fırında Patates Daha Sağlıklı

Patatesi yağda kızarttığınız gibi fırında da yapabilirsiniz. Fırında yaptığınız patates sağlık açısından tavada yaptığınız patatesten çok daha faydalıdır. Fırında patates yapmak için patatesleri incecik dilimleyip yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine dizin. İsterseniz kekik, pulbiber, tuz ve zeytinyağı ilave ettikten sonra pembeleşinceye kadar pişirin. Sıcak servis yapın.

Afiyet olsun..

Farklı tariflerimiz için mutfak kategorimize bir göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir