Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Günümüzde insanların yaşadığı en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi de saç dökülmesi sorunudur. Bu sorununa neden olan olaylar birden fazladır. Saçlarımızı yıkamak için kullandığımız su, şampuan saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saç dökülmesinin bir başka nedeni de kalıtsal özelliklerdir. Aile bireylerinin saçlarının dökülmüş olduğu gözlenen bireylerde saçların dökülmesi riski normal insanlara göre daha yüksektir.
Saç dökülmesinin nedenlerine göz attığımızda karşımıza bir başka sebep olarak ilaçlar gelmektedir. Bazı ilaçları kullanan insanların saçları dökülebilmektedir. Stresli insanlarda da saç dökülmesi riski normal insanlara göre daha fazladır. Özellikle erkeklerde jöle, vax vb. ürünlerin kullanımı da saç dökülmesini tetiklemektedir.

Saç Dökülmesinin Çözümleri

Saç dökülmesine çözüm olarak sunulan bilgilerden ilki saçları çok sık yıkamamaktır. Yapılan araştırmalar sonucu saçlarını sık sık yıkayan insanların saçlarının dökülmeye başladığı gözlemlenmiştir.
Saç dökülmesine çözüm olarak sunulan ikinci püf nokta ise tam ve dengeli beslenmedir. Dengesiz beslenen bireylerde saç dökülmesi riski daha fazladır. Bu açıdan saçlarınızın dökülmemesi adına dengeli ve tam beslenmelisiniz.
Saçlarınıza jöle, vax, saç spreyi gibi maddeler sürmemelisiniz. Çünkü bu maddeler kafatasınızın nefes almasını engellemektedir. Bu durumda saç dökülmesi riskini tetiklemektedir.
Saçlarınızı tararken dikkat etmeniz gereken nokta onlara nazik davranmanız olacaktır. Sürekli baskı ve zorlamaya maruz kalan saç kökleri zamanla bu baskılara yenik düşmekte ve kopmaya başlamaktadır.

Damlanur İpekçi

Damlanur araştırmayı ve kendini geliştirmeyi seven okudukça okuyan özellikle makyaj, cilt bakımı gibi güzellik konularında yazmayı seven bir yazar. Boş zamanlarında web sitelerine içerik hazırlar, editörlük yapar. Hukuk Fakültesi öğrencisi geleceğin hakimi inşallah :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir