Saç Açıcı Boyalar

Saçın sahip olduğu renkten daha açık bir ton elde edilmesi saç açıcı boyalar sayesinde olur. Bilindiği üzere oriyal saç renginin açılmasında oldukça etkili bir maddedir. Ancak saçların zarar görmesine ve zamanla kırılarak dökülmesine neden oluyor. Saç açıcı boyalar sayesinde ise oriyale gerek kalmadan istediğiniz renge daha sağlıklı şekilde ulaşmanız mümkün olacak.

Saç Açıcı Boyalar Ne İşe Yarıyor?

Saç açıcı boyalar koyu bir renge sahip olan saçların açılmasına etki eder. Eğer siyah bir saç rengine sahipseniz yüksek volüme sahip olan saç açıcı boyalardan kullanmanız gerekir. Etkisini artırabilmek amacıyla ise ayda bir kez kullanmakta fayda var. Kumral saç rengine sahip olan kişilerde de açıcı boya kullanımı sonucunda bir iki ton sarıya yakın bir renk elde edilir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken durum ise koyu saç rengine sahip olanların renk açıcı saç boyası kullanmaları durumunda turuncu bir renk ortaya çıkmasıdır. Eğer saç açıcı boya kullanımı sonucunda turuncu ya da bakır rengine yakın tonlar ortaya çıkmışsa küllü renk boya tercihleri ile bakırlıktan kurtulmanız mümkün olacak.

Küllü renk kullanımı sonrasında ise istediğiniz tonu yakalayamadıysanız ve oldukça gri bir renk ortaya çıkmış ise beyaz sabun yardımı ile bu renkten kurtulmanız mümkün olacak. Saçlarınızı birkaç kez beyaz sabun ile yıkayın. İki ya da üç yıkama sonucunda grilikten kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ancak üst üste saç yıkama işleminde bulunmamanızda yarar var. Boya sonucunda yıpranan saçların üstüne bir de yıkama sonucunda kırılmalar oluşabilir. 2-3 gün ara ile saçınızı yıkayarak besleyici kremler kullanın.

Saç Rengine Göre Hangi Saç Açıcı Boya Kullanılması Gerekir?

Saç açıcı boyalar sayesinde istediğiniz renklere sahip olabilirsiniz. Boyaların içinde bulunan oksidan saç renginin açılmasını sağlayan maddedir. Ne kadar çok açık bir ton istiyorsanız o kadar yüksek volümde bir oksidan oranına sahip olan boya seçmeniz gerekir. Oksidan oranları; %6, %9, %3 ve %12 gibi oranlar ile karşınıza çıkar. Yüksek oranlar yüksek açıcı niteliğine sahip olunduğunun bir göstergesidir. %12 oranı en açık ton sarı rengi yani platin ile uyumludur.

Eğer kendi saç renginiz koyu kumral ya da açık kumral ise %12 oranında oksidan kullanarak açık sarı platin rengini elde edersiniz. Bir iki ton açık bir renk elde etmek için ise %3 ya da %6 oranlarında saç açıcı boyaları kullanmanız gerekiyor. Koyu renge sahip olan kişiler eğer sarı renk tonlarını istiyorlar ise bunun hemen sağlanması mümkün değildir. Ancak bir iki boyama işlemi sonrasında bu renge kavuşulabilir.

Saç Açıcı Boya Çeşitleri

Saçlarında değişiklik yapmak isteyen kişilerce oldukça fazla kullanılan saç açıcı boyalar ile ufak değişiklikler yapmanız mümkün. Bu amaçla kullanabileceğiniz pek çok boya çeşidi var.

Toz Saç Açıcı Boyalar: Saç açıcı boya çeşitlerinden biri de toz boyalar saça zarar verebilir. Bu durumda boyaların oldukça iyi araştırılması gerekiyor. Saç parlaklığını olumsuz etkileyen toz boyalardan bu bakımdan uzak durmanızda yarar var. Kaliteli toz boya kullanımları ise saça zarar vermez ve canlı görünümünü etkilemez. Toz açıcı boyalar saça uygulandığında daha hızlı bir etki gösterir. Bu bakımdan uzun süre saçta bekletilmemesi gerekiyor.

Bitkisel Saç Açıcılar: Doğal yağlar ile zenginleştirilmiş olan bitkisel saç açıcıların saça olumsuz etkisi bulunmaz. Ancak uygulama işleminde dikkat etmeniz gereken birtakım işlemler var. Saçınıza uygulama işleminde hava almamasını sağlamanız gerekiyor. Saça etkisi daha yavaş şekilde olduğundan dolayı uzun süre bekletmeniz gerekebilir. Boya üzerinde yazan kullanım talimatlarına uymanızda şart. Saç ısındığında daha çabuk renk oluşumu sağlanır. Bu nedenle de saçınızın hava almaması bakımından uygulama işlemi sonrasında düzgünce sarmanız gerekebilir.

Oryal İle Saç Açılması

Saç açma işlemlerinde oldukça fazla kullanılan yöntemlerden biri oryaldir. Ancak oryal saçın kırılmasına ve koparak dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra ise saçınızda yanmalar meydana gelebilir. Dikkat etmeiz gereken en önemli şey oryali saçta çok fazla bekletmemek. Gereğinden fazla bekletildiği taktirde saçınız yanarak kopabilir ve kısa saç kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Oryal kullanımı adına dikkat etmeniz gerekenler;

 • Saçınız çok temiz olmamalı. Saçınızı yıkadıktan iki üç gün sonra oryal ile açma işlemini uygulayabilirsiniz.
 • Tüm saçınıza oryal ile açma işlemi uygulamadan önce küçük bir tutam ayırarak test etmenizde yarar var. Böylelikle kopma oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.
 • Saç uzunluğuna ve kalınlığına uygun olarak açıcı hazırlama işleminde bulunmanız gerekir. Uygulamaya başlamadan önce diplerden uca doğru gitmenizde yarar var. Koyu renk hangi tarafta daha çok ise o kısımdan başlanmalı.

Saç Açıcı Boyalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saça uygulanan her boya az da olsa saçın kimyasını etkileyerek zarar görmesine neden olur. Oriyal kadar olmasa da saç açıcı boyalar matlaşmaya neden olarak saça zarar verir. Dolayısıyla saçınızı boyamadan önce sıcak zeytinyağı bakımı uygulamanız gerekiyor. Yarım saat beklettiğiniz taktirde zeytin yağı maskesini durulamanız uygun olacak. Bu şekilde saçın nem dengesini korumanız sağlanarak canlı ve parlak bir görünüm elde edilir.
 • Saç tellerinizi güçlendirmek amacıyla boyama işleminden sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanmanız gerekiyor. Haftada bir kez uygulayacağınız saç bakım maskeleri de saçın yıpranmasını engelleyecektir.
 • Saç açıcı boya kullanımında özellikle koyu bir saç rengine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Saçta istenmeyen turuncu renk oluşumlarını engellemek adına açma işleminin yavaş yavaş uygulanmasında yarar var.

Boya İle Saç Rengini Açmak Mümkün Mü?

Saç rengi açma işlemi bilinen aksine oryal dışında saç acıcı boyalar ile de sağlanabiliyor. Ancak bunun için saçınızda daha önceden herhangi bir boya bulunmaması gerekir. Eğer saçınızda herhangi bir boya yok ise beş tona kadar açma işlemi gerçekleşir. Bunun dışında ise kına uygulanmış olan saçları saç açıcı boyalar ile saçamazsınız. Boyalı saçı ya da kına uygulanmış olan saçı saç açıcı boya ile boyamanız doğrultusunda açma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olmayacak.

Saç Açıcı Boyalar Nasıl Kullanılmalı?

 • Saç açma işleminden bir iki gün önce saçınızı yıkamanız gerekiyor. Temiz saça saç açma işlemi uygulandığı taktirde olumsuz sonuçlar elde edilebilir. Saçınız yıpranır ve kırılır.
 • Boyayı uygulamadan önce saçınızda nasıl bir etki yaratacağını test etmenizde yarar var. Bu amaçla boyama işlemi öncesinde saçınızdan bir tutam ayırmalısınız. Ayırdığınız saça açma işlemini uygulayarak kaç dakika saçta tutmanız gerektiğini ölçebilirsiniz.
 • Açma işlemini sık aralıklar ile gerçekleştirmeniz saça ciddi zarar verir. Kopmalar meydana gelir ve saçınız dökülür. Bu nedenle üç-dört hafta ara ile uygulamanız uygun olacaktır.
 • Saç açıcı boyanın üzerinize ve çıplak ten üstün gelmesini engellemenizde yarar var. Bu amaçla yapılması gereken ise uygulama işleminden önce kullanmadığınız kıyafetleri tercih etmeniz. Ayrıca örtü yardımı ile de boyanın sıçramasını engelleyebilirsiniz.
 • Özellikle saç açıcı boyaların göz ile temas etmesini engellemenizde yarar var. Ciddi zararlar verebilir. Uygulama işlemi esnasında ise eldiven kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir