Ovülasyon – Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik ihtimallerini güçlendirmek için doğru zamanlarda ilişkiye girmek önemlidir. Yumurtlamanın doğru zamanda olması hamilelik isteğinizin kısa süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kendi takviminizi bilmek, doğru zaman dilimlerinden haberdar olmak içinse ovülasyon testi yani yumurtlama testi yapmanız gerekmektedir.  Yumurtalama testi, basit bir yolla yapılabilmektedir.

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Evde uygulanan gebelik testlerini andıran yumurtlama testi, yapılışı oldukça kolay bir testtir. Bir kaba aldığınız idrarınızdan test çubuğu ile 5 damla testin üzerine damlatın. Yaklaşık olarak 5-7 dakika bekleyin.

Testte görünen çizginin rengi, kontrol çizgisi ile eşitse veyahut ondan daha belirgin bir koyuluğa sahipse hamile kalmaya en uygun zamandasınız demektir. Çizgiden daha az yoğunlukta, açık tonlarda ise hamile kalmaya pek de uygun bir zaman değildir.

Yumurtlama Testinin Çalışması Nasıldır?

Luteinizan hormonu, kişinin hamileliği için ihtiyaç duyduğu bir hormondur. Bu hormonun yükselmesi demek, yumurtlama döneminize girmiş olmanız demektir. Bu nedenle bu sürecin doğru tespit edilmesi, hamilelik için oldukça önemlidir.

Tespit aşamasında yumurtlama testinin temel mantığı budur. İdrar tahlili yaparak salgılanan luteinizan hormonunun seviyesini ölçmektedir. Böylece sürece hâkim olmanıza yardımcı olmaktadır.

Kişi luteinizan hormonunun salgılanmaya başlamasının hemen öncesinde ve sonrasında gelen 24,36 saatler arası yumurtlama dönemine girmektedir. Hormonun salgılanmasından önceki 24 saat, salgılanmasından sonraki 36 saat ilişkiye girmek için en ideal saatlerdir. Testin çalışma prensibi tamamıyla bu hormon üzerine endekslidir.

Yumurtlama Testini Okumak İçin 5 Dakika Yeter mi?

Yumurtlama döneminizi tespit edebilmek amacıyla yaptığınız ovulasyon testi, pratik ve basit bir testtir. Yüksek ihtimalli, doğru sonuçlar veren testin kişi tarafından okunması en geç 5-7 dakika içerisinde yapılmalıdır.

Sonuçların yanlış olması ihtimali her testte olduğu gibi düşük de olsa bulunmaktadır. Özellikle sonucun negatif çıktığı durumlarda karışıklıklar olduğu tespit edilmektedir. Daha sonra pozitife dönmesi ihtimali bulunduğu için 5 dakika içinde kontrol edip atmak en sağlıklı durumdur.

Yumurtlama testine idrardan yalnızca 5 damla damlatmanız yeterli olacaktır. Kuralların dışına çıkılması testin sonucundan sapmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple temkinli ve kontrollü şekilde tamamlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir