Ofsayt Nedir? Hadi Kızlar Ofsayt Öğreniyoruz

Erkekler çoğu zaman futbol muhabbeti yaparken yanlarında bir kız varsa konu döner dolaşır ofsayt kuralına ve kızların bunu anlayamamasına gelir. Anlatmaya çalışırlar anlamayınca aptal pozisyonuna düşeriz. Dikkat ettiyseniz anlayamayınca değil anlamayınca dedim. Sanki çok önemli bir şey bu ofsayt.

Ofsayt Çok Mu Önemli?

Bu konudan duyduğum rahatsızlık nedeniyle biraz araştırma yaptım. Şimdi bulduklarımı sizlerle paylaşacağım ama önce neden anlamıyoruz bu ofsaytı onu çözelim. Cevap basit ilgi alanımızın dışında olması. Zaten 22 adamın bir top peşinde koşmaktan ne anladığını anlayamazken bir de ofsayt.. Çok ta püff yani.. Size bi taktik vereyim kızlar, konu ofsayta gelince “Tamam sen (en basitinden)haraşo örgüyü anla ben de ofsaytı anlayayım” derseniz konunun jet hızıyla kapandığını göreceksiniz. Çünkü nasıl ki futbol bizim ilgi alanımız dışında ise örgü de erkeklerin ilgi alanı dışında. Örgüye takılmamak lazım farklı bir şey de olabilir.

onsideAma yok ben onları, ofsaytın dersini vererek aptallaştırmak istiyorum derseniz, böyle buyurun.

Önce Terimlere Bakıyoruz

Abartıp kelime kökenine inersek ofsayt, ingilizce offside kelimesinin okunuşudur. Türkçe’mize okunduğu gibi geçmiştir. Off: kapalı, side: taraf yani offside: (oyuna) kapalı taraf oluyor. OFFside olmayan taraf ise ONside oluyor, yani (oyuna)açık taraf, bu kısımda herhangi bir ceza yada yaptırım olmadığı için hiç bahsi geçmiyor tabi.

onsaytTerimleri öğrendikten sonra şimdi oyuna açık taraf nerede bitiyor onu öğrenelim. Önce şunu belirtelim kalecileri oyuncu olarak saymıyoruz. Bir takımın oyuna açık sahası kalesinden başlayarak, karşı takımın son oyuncusunun bulunduğu noktaya kadardır. Son rakip oyuncudan sonraki taraf ofsayt yani oyuna kapalı taraftır.

ofsaytVe son.. Eğer bir oyuncu bu alanın yani onside alanının dışına çıkar ve o oyuncuya pas atılırsa Ofsayt (offside) olur. Olay bu kadar basit kızlar.

Tebrikler Öğrendiniz Bile

Dikkatinizden kaçmasın tekrar ediyorum oyuncunun onside alanından ofsayt alanına geçmesi pek bir şey ifade etmiyor, o oyuncuya pas atılması gerek. İşte bu kadar.

Artık kim korkar futbol muhabbetinden, erkeklerin sorularından. Hadi Kızlar şimdi intikam zamanı… :))

Böylece ilk yazımızın sonuna geldik umarım anlatabilmişimdir. Herkese sevgi dolu günler diliyorum, bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir