Maket Ev Yapımı – Evde Maket Ev Nasıl Yapılır?

Hadi Kızlar Maket Ev Yapıyoruz

Benim Minnoşuma öğretmeni maket ev yapma ödevi vermiş; “hayalinizdeki evi çizin ve evde maketini yapın” demiş. Ben önce “basit bir şey yapalım kızım” dediysem de yok Büşra’nın evi şöyle güzel, yok Alper’in evi böyle süper… Yani bazı aileleri de anlamıyorum, ödevi sen yapınca çocuğuna iyilik mi etmiş oluyorsun? 9 yaşındaki bir çocuğun yapmasına imkan olmayan maket evler yapmışlar, öğretmen de hiçbir şey dememiş. Yani maketi ben yapsam çocuğa bir faydası yok, yapmasam sanki kızım eksik kalıyormuş gibi hissettim. Velhasıl baskılara dayanamadım ve bu yanlışa ben de ortak oldum.

Maket Ev İçin Gereken Malzemeler

Öncelikle bir kağıt kalem.. Kızımın hayalindeki evi projeye dökeceğiz. Önce kendisine çizmesini söyledim sonra anlattıklarını temize çektik diyebiliriz.
maket-ev-002 maket-ev-003
3 adet 35×50 Renkli Mukavva: Zemin, bina ve çatıda kullanılacak.
3 paket Ahşap Adana Şiş: Bahçe çitlerinde kullanılacak.
Kapı ve pencere görselleri. Hazırladığım dosyayı buradan indirebilirsiniz. (Kalemle de çizebilirsiniz tabi.)
Renkli Fon Kağıdı: Bahçe yolunda kullanılacak. (Yine kalemle çizilebilir.)
3 adet Pipet: Salıncak yapımında kullanılacak.
Makas, maket bıçağı, pritt yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, yan keski ve cetvel gerekli. Hızlı yapıştırıcı ve yan keski aklımın ucundan geçmiyordu tabi ama sağolsun eşim, deyimi yerindeyse hayatımı kurtardı. Erkeklerden biraz yardım almakta bir sakınca yok sanırım ;)

Malzemeler Hazırsa Başlıyoruz Kızlar

Öncelikle işe zemin ve çitlerden başlıyoruz. İşin en zor kısmı burası bence. Elimizdeki 35x50cm ebatındaki mukavvayı 35x35cm şeklinde kare yapıyoruz. Tabi ben bu projeye göre anlatıyorum ama siz mukavvanın tamamını kullanabilir, biraz daha büyük bir ev yada farklı bir bahçe yapabilirsiniz. Neyse elimizde kalan 15x35cm mukavvayı uzunlamasına 4 eşit parçaya ayırıyoruz ve her parçayı tam ortasında maket bıçağı ve cetvel ile çizerek bükülmesini sağlıyoruz.
maket-ev-004 maket-ev-005
Hesaplayınca 3,7x15cm oluyor, çok milimetrik hesaplar oldu ama çok önemli değil yani biri 3,5cm, biri 4cm de olur, bu parçaların bir bölümünü bahçe çitimizin temeli için, bükülen kısmını da çitleri zemine yapıştırmak için kullanacağız.
maket-ev-006 maket-ev-010

Maket Ev İçin Bahçe Çiti Yapımı

Zeminimiz hazır, gelelim bahçe çitlerimize. Adana şişlerimizi uç kısmından 7cm uzunluğuna ayarlayarak kesiyoruz. Kalan kısım benim şişlerde 14cm civarında. Bu şişlerin boyu standart mıdır bilmiyorum onun için siz de kendinize göre ayarlayın. Sivri kısmı dikey, uzun kısımları yatay olarak birbirlerine yapıştıracağız. Kesmek için ben bıçak, makas vs. denerken eşim bu iş için en uygun aletin yan keski olduğunu söyledi ve bir iki tanesini keserek gösterdi. Elime mi yapışacak diye düşündü mü bilemem ama ben hemen yapıştırdım işi. Mümkünse siz de öyle yapın ve odadan da çıkın çünkü kesilen parça acayip bir şekilde sıçrıyor.
maket-ev-007 maket-ev-008
Burada ben elimdeki şiş adetine göre, her kenara 9 sivri kısım gelecek şekilde ayarladım. Paket içerisinde adetler farklı çıkabiliyor, siz isterseniz daha sık yada daha seyrek yapabilirsiniz. Uzun kısım her kenara 4 adet kullandığım için arttı biraz. Kalan bu parçalar da değerlendirilebilir belki.
maket-ev-009 maket-ev-011
Evet yukarıda resimde görüldüğü gibi çubukları dizdik. Gelelim yapıştırma işine ben japon yapıştırıcısı kullanmayı düşünmüştüm açıkçası ama eşim japon ile hata yaparsan geri düzeltemezsin dedi ve hızlı yapıştırıcı ile yapmamı önerdi. Gerçekten de dediği gibi spreyi sıkmadan donmadığı için hata yapsak da düzelttik son halini alıca spreyi sıkarak yapıştırıcıyı dondurduk. Gayet pratik oldu tabi seçim yine size kalmış.
 

Çitlerimizin son hali bu şekilde. 4 adet çitimizi hazırladıktan bir kenarda dinlenmeye bırakıyoruz; diğer işlerimizi bitirince döneceğiz kendilerine.

Şimdi ev kısmına geçeceğiz ama yazımız çok resimli olduğu için sayfada donmalar olmasın diye diğer sayfadan devam edelim.

Buyrun Lütfen…

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir