Maket Ev Yapımı 3. Bölüm – Nasıl Yapılır?

Evet kızlar maket ev yapımına devam ediyoruz. Daha önce birinci ve ikinci bölümü okumadıysanız aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
İlk yazımızda zemini oluşturduk ve çitleri yaptık.
İkinci yazımızda ev duvarlarını ve pencerelerini oluşturduk.

Zaten oralardan geçip buraya ulaştıysanız devam edelim. Evimizin ön yüzünde yani kapı olan kısmında kalmıştık. Dilerseniz yine görsel yapıştırıp geçebilirsiniz ama ben hazır elimizde malzeme varken biraz farklı olsun istedim ve yine ahşap Adana şişleri kullanarak ahşap kapı pencere yaptım.

Maket Ev İçin Ahşap Kapı Pencere Yapımı

Önce Adana şişleri resimdeki gibi açılı olarak kesiyoruz kızlar. Aynı ebatta dört adet parçadan bir pencere oluşturuyoruz. Pencerenin iç kısmını yine görselden faydalanarak yapıyoruz. Burada ben şöyle bir yol izledim kızlar; yapıştırma işlemlerini direk mukavva üzerine uygulamak yerine bir a4 kağıt üzerine uygulayarak daha sonra mukavvaya yani duvarımıza aktardım. Bunun sebebi de bir hata yaparsak duvarımızın kirlenmesini, yapıştırıcı lekeleri oluşmasını engellemek.

 

 

 

A4 kağıdı üzerinde yaptığımız pencereyi keserek alıyoruz. Pencerenin kenarlarını iyice kırptığınızdan emin olun kızlar, pencere altlarında beyazlıklar görünsün istemeyiz.

Pencereler hazırsa kapıya geçebiliriz artık. Kapıyı da aynı şekilde yapıyoruz sadece kapının 2 kenarı biraz uzun oluyor ve misafirlerimiz girip çıkarken takılıp düşmesin diye alt kısmına parça koymuyoruz. :) Yine iç kısmı için benim gibi görselden faydalanabilirsiniz.

Önce görselleri kağıda yapıştırıyoruz sonra beyazlık oluşmayacak şekilde çerçevesini yapıştırıyoruz.

Evet dört duvar evimizin son duvarı da hazır.

Son duvarı da ekleyince evimiz biraz şekillenmeye başlıyor.

Maket Ev İçin Çatı Yapımı

Evimiz neredeyse hazır kızlar çatıyı da ekledik mi tamamdır ev kısmı. Çatı için kiremit rengine biraz yakın diye kırmızı kullandık. Tabi siz dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Çatı için 16×22 cm ebatlarında mukavva kullanıyoruz. Her iki kısa kenarından birer cm maket bıçağı ile çizerek büküyoruz, bu kısımları yapıştırma için kullanacağız. Çatımızı tam ortadan düzgünce bükebilmek için tam ortadan bir çizik daha atıyoruz. Karışıklık olmasın çiziklerimizin boyu 16 cm olacak yani kısa olan kısımı baştan boya çizeceğiz.

Yapıştırmak için hazırladığımız bir cmlik kısımlardan çatımızı evimize yapıştırıyoruz. Çatının iki kenarı boş kalıyor ben çok önemsemedim ama siz isterseniz oraları da kapatabilirsiniz.

Evimizi bahçeye yerleştirince bahçenin bir kısmı boş kalıyor. Bu boşluk ilk çizdiğimiz planda çocuk parkı idi ama vakit darlığından maalesef çocuk parkı yapamadık ama kızım üzülmesin diye aklıma gelen pratik bir fikri uyguladık fena olmadı vaktiniz varsa siz daha güzel bir şey yapabilirsiniz ama yoksa yapımı gayet kolay üç pipet bir salıncak işinizi görür kızlar.

Maket Ev İçin Pipet Salıncak Yapımı

Üç adet pipet kullanacağız, ikisi yan direkleri birisi üst kısmı oluşturacak. Orta kısıma gelecek pipeti biraz kısaltıyoruz ve bir ucunu tam ortasından büktüğümüz diğer pipetin tam büküm yerine sokuyoruz, bu şekilde yapıştırıyoruz. Yapıştırma işleminde diğer yapıştırıcılar pek sağlam olmadı hemen ayrıldılar, pipetten ötürü galiba. Onun için bildiğimiz para bandı ile yapıştırdım. Diğer kısmı da aynı şekilde yaptıktan sonra sıra geliyor zemine yapıştırmaya. Bu da çok basit pipetin içine biraz kağıt sokuyoruz sonra kağıdı çiçek açar gibi kesiyoruz. Bunu dört ayağa da uyguluyoruz ve buraları stick yapıştırıcı ile zemine yapıştırıyoruz. Görüntü ilk etapta rahatsız edici olabilir ama zeminimizden artan parçaları soyarak beyaz kısımlara yapıştırınca hiç fark edilmiyor.

Şimdi tek yapmamız gereken parçaları birleştirmek. Ha kızlar bu arada biz arabamız bahçemize girebilsin diye kahverengi fon kartonundan bahçemize yol yaptık ve çitlerimizi o yola uygun olarak düzenledik. Evimizi yerine yapıştırıyoruz sonra bahçemizin dört kenarına çitlerimizi yapıştırıyoruz.

Maket evimiz hazır sayılır sadece son rötuşları da yaptık mı ödevimiz tamamdır. Önce çitlerden başlayalım çitler alt kısımdan yapıştığı için üst kısımlar esneyerek biraz ayrık duruyor. Bu sorunu çitleri iple birbirine bağlayarak çözdüm, kötü de durmadı.

Gelelim çocuk parkımıza. Salıncak direklerinin birleşme yerlerini zemin renginde parçalarla yapıştırınca hiç göze batmıyor gördüğünüz gibi. Yine de içinize sinmediyse alttan kürdan benzeri bir şey batırılarak da yapılabilir ama ne kadar sağlam olur bilemem.

 

Salıncak direklerine oturak eklemeyi unutmayın kızlar. İhtiyacınız olan bir parça mukavva ve biraz ip. Salıncağımızın son hali bu şekilde.

Evet kızlar, maket evimiz bitti ama biz de bittik neredeyse. İlk başladığımızda bu kadar süreceğini bilsem bu kadar ayrıntıya girer miydim bilmiyorum ama sonuca bakınca, kızımın gözlerindeki mutluluğu görünce “ama değdi” demeden geçemeyeceğim. Sizleri evimizin son halinden karelerle baş başa bırakıyorum. Hadi kızlar ben bitirdim ;) size başarılar.

 

 

Kapı süsleri hakkındaki yazımız da hoşunuza gidecektir eminim, bir göz atın kızlar..

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir