Maket Ev Yapımı 2. Bölüm – Nasıl Yapılır?

Hadi Kızlar Maket Ev Yapımına Devam Ediyoruz

Önceki yazımızda maket ev yapımı için gerekli malzemeleri belirtmiş, bahçemizin zeminini oluşturmuş ve çitlerimizi hazırlamıştık. Şayet o yazımızı okumadıysanız buyurun buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi ev kısmını yapmaya. 50×30 cm ebatındaki renkli mukavvamızı 4 eşit parçaya bölüyoruz ve elimize 25×17,5 cm ebatlarında 4 adet duvar geçiyor.

Bu duvarları birbirlerine, zemine ve çatıya yapıştırabilmek için yapıştırma alanlarına ihtiyacımız olacak. Yukarıdaki resimde belirttiğim gibi duvarımızın boyundan, üst kısmından 2cm ve alt kısmından yine 2cm ayarlayıp maket bıçağı yardımıyla çiziyoruz Aman dikkat edin derin koparmayın kızlar. Yine en kısmını da 1,5cm ayarlayarak çiziyoruz.  Yani elimizde 21x16cm duvarlar olacak kalan kısımları büküp yapıştıracağız.

Evet kızlar duvarlarımızı hazırladıysak pencerelere geçiyoruz. İnternetten bazı pencere, panjur resimleri buldum, bunları düzenledim, MS Word sayfasına göre ayarladım ve renkli yazıcıda yazdırdım.

Hazırladığım Word sayfasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz: Hadikizlar.net-Pencere-Görseli.doc

Basit bir şey olsun isterseniz bu resimleri yapıştırıp geçebilirsiniz. Hatta resme bile gerek yok keçeli kalemle pencere çizip boyayabilirsiniz. Ama ben kızımın ısrarına dayanamayarak açılır pencere yapmaya karar verdim. Bu da açıkçası biraz uğraştırdı, olsun ben de uğraşırım diyorsanız buyurun devam edelim.

Açılabilen Pencere Nasıl Yapılır?

Önce nasıl çalışacağını anlatayım; 2 resmimiz var biri kapalı panjur resmi, diğeri panjuru açık pencere resmi. Dış kısma kapalı panjur resmini yapıştıracağız, bu panjuru açınca iç kısma yapıştırdığımız panjuru açık pencere ortaya çıkacak.

Penceremizin yerini kapalı panjur resminin ölçüsüne göre resimde görüldüğü gibi yan H şeklinde kesiyoruz. Ve pencerelerin açılıp kapanabilmesi için pencere kenarlarını maket bıçağı ile çiziyoruz. Buraya dikkat kızlar çiziği duvarın iç kısmından yapıyoruz ki dışa açılabilsin.

Penceremizi açıyoruz ve açık pencere resmimizi iki kanata yapıştırıyoruz ortası boşta kalacak çünkü pencereyi kapattığımız zaman içeri doğru bükülecek.

Resimde görüldüğü gibi iç resmi yapıştırdıktan sonra penceremizi kapatıp panjur resmini ortası pencere aralığına gelecek şekilde ayarlayarak yapıştırıyoruz ve ortasını nazikçe kesiyoruz. Buraya dikkat kızlar bıçağı biraz derin tutarsanız iç resminizi kesebilirsiniz. Aslında önce dış sonra iç resmi yapıştırmak daha mantıklı olabilir.

Artık elimizde kapalı iken panjur açık ilken pencere görünümü olan duvarlarımız var. Şunu da belirteyim baktım çok uğraştırıyor üst kısımları direk açık şekilde yapıştırıp geçtim.

Evimizin bir yüzünde kapı olacağı için bu şekilde 3 adet duvar oluşturuyoruz. Yapıştırmak için ayırdığımız 1,5cm’lik kanatlardan duvarlarımızı birbirine yapıştırıyoruz. Yani bir duvarın kanadı diğer duvarın iç kısmına gelecek.

 

 

Evimizi tamamlamak için ön yüz, ve çatı kısmı kaldı. Dilerseniz onuda bir sonraki yazımızda paylaşalım çünkü resim çok olunca sayfa yüklenirken problemler oluyormuş. Onun için buradan buyurun…

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir