Kefir Nedir Faydaları Nelerdir?

Hadi kızlar bu faydalı yazı dizimize devam ediyoruz. Bu yazımızda kefir tarihçesine ve faydalarına göz atacağız. Kızımın bademcik ameliyatından nasıl kurtulduğunu anlattığım ilk yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Hadi hemen okuyup gelin kızlar bekliyorum ben: Kefir Bademcik Ameliyatını Önler Mi?

Kefirin Tarihçesi: Meğer Biz Bulmuşuz

Okuduysanız başlayabiliriz artık; kefir tarihi 5000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilen bir içecek. Özellikle hayvancılıkla uğraşan göçebe Türkler bulmuş. Evcilleştirdikleri at, inek, koyun gibi hayvanların sütlerini mayalayarak; at sütünden kımız, inek ve koyun sütünden kefir yapmışlar. Türk ordularının başarılarının altında dahi kefir yattığı söylenmektedir. Diğer ordular hastalıklardan, salgınlardan fazlasıyla etkilenirken Türk askerlerinin sağlıklı kalmaları hep dikkat çekmiştir.

Avrupaya Avrupa Hunları tarafından yayılmış, ünlü gezgin Marco Polo bile seyahatnamelerinde kefirden bahsetmiş, ülkesine getirme fırsatı bulamadığından dert yanmıştır. Neredeyse yok olmaya yüz tutmuş bu gelenek Kafkasya’da Elbruz dağındaki Türkler sayesinde tekrar yaygınlaşmış ve tüm Orta Asya’ya yayılmış. Evet kızlar bu kadar köklü bir tarihi olan bir içeceğin ülkemizde sadece son birkaç yıldır biliniyor olması ne kadar üzücü değil mi?

Aslında Kefir Nedir?

Kefiri önce mayası ve içeceği olmak üzere sınıflandıralım. Maya olan kefire “kefir tanesi” diyebiliriz. Bu tane ile sütü mayaladığımız zaman ortaya çıkan ürüne de kefir diyoruz. Önce kefir tanesini inceleyelim; aslında içerisinde bir takım mikroorganizmalar barındıran bir mantar çeşidi. Süte attığınız zaman bu mikroorganizmalar sütü mayalayarak kefire dönüştürmektedir. Sütü mayaladıkça büyür, belirli bir büyüklüğe (iri bir fındık kadar) ulaşınca parçalanır ve her parça ayrı ayrı büyümeye devam eder. Yani çoğalıyor kızlar, önceki yazımda bahsettiğim tek kefir tanesi çoğaldıkça dağıttım ve hala elimde bir hayli var. Ha şimdi yanlış bi algı oluşmasın o kadarda hızlı büyümüyorlar; mercimek 7-8 mayalamada nohut kadar oluyor.

Gelelim Asıl İçecek Olan Kefire

Yukarıda bahsettiğimiz mayalanma işlemi sonucu ortaya çıkan içecektir. Kefir tanesinde bulunan mikro organizmalar süt şekerini parçalayarak kefiri oluşturuyorlar.  İçerisinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, flor, selenyum gibi faydalı minerallerin yanında A, D, E, B1, B12, K, PP vitaminlerini de bulundurur. Ekşimsi ayran gibi bir tadı vardır, kıvamı yoğurt ile ayran arasındadır.

Kefirin Faydaları Nelerdir

Evet kızlar şimdi geldik işin en can alıcı kısmına, zaten yukarıdaki mineral ve vitamin listesinden az çok tahmin etmişsinizdir; faydaları saymakla bitmez. Ama biz burada en belirgin olanlara değineceğiz.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bence en büyük faydası bu bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi, özellikle yavrularımızı hastalıklardan koruyor.
  • Sindirim sistemini düzenler. Güçlü bir probiyotik olduğu için özellikle kabızlığa çok iyi geliyor.
  • Kemik ve dişleri güçlendirir. Özellikle ergenlik öncesi dönemde dişler için ve kemik gelişimi için çok faydalı.
  • Bağırsak florasını düzenler. Sadece “dışkı nakli“ni araştırın diyorum kızlar, başka bir şey demiyorum.
  • Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Vücudu güçlendirdiği için yaralar hızlıca kapanıyor.
  • Yaşlanma etkilerini geciktirir. Hatırlarsanız bu yakında Tübitak tarafından onaylandı
  • Kronik yorgunluğu giderir enerji verir. Yukarıda sayılan vitaminlerin üçte birini içeren ürünler takviye diye satılıyor her yerde.

Kızlar kansızlıktan tutun da, safra kesesi, böbrek hastalıkları, idrar yolu iltihabı, uykusuzluğa varana kadar sayamayacağımız birçok rahatsızlığa karşı iyi geliyor. Ve sıkı durun kızlar ilaçların aksine kefirin bilinen hiç bir zararı, yan etkisi yok. Üstelik evinizde kendiniz yapabiliyorsunuz. Nasıl mı? Onu da bir sonraki yazımda anlatayım kızlar.

Buradan “Evde Kefir Nasıl Yapılır” yazımıza ulaşabilirsiniz.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir