Kefir Tanesi İle Kefir Nasıl Yapılır?

Hadi kızlar evde kefir yapıyoruz. Sakın gözünüz korkmasın; çok kolay, hatta yoğurt yapmaktan bile kolay. Yani kefir yapacağımız sütün hazır süt olmasının, sıcaklığının yada miktarının pek de önemi yok. İnek sütü, koyun sütü, keçi sütü olabilir süt olsun yeterki bir de kefir tanesi.

Bu da neymiş ayol diyorsanız kefir ve faydalarına değindiğimiz bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.
Peki faydasını gören var mı derseniz de kızımın bademcik problemini anlattığım bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Biz bunları zaten biliyoruz diyorsanız hadi devam edelim..

Hadi Kızlar Kefir Yapıyoruz

Kısaca gerekli malzemeleri söyleyeyim;

  • Yarım litre süt (miktar çok önemli değil)
  • Maya yani Kefir tanesi
  • Sütü koymak için kapaklı bir kap
  • Kefiri süzmek için bir süzek

Evet bu kadar kızlar. Başlamadan önce bazı püf noktalar var onları belirtelim. Kullanacağımız malzemelerin hiç birisi metal olmayacak. Metalin kefirin tadını bozduğunu söylüyorlar. Ben hiç metale temas ettirmedim onun için pek bilmiyorum etkisini. Ayrıca kullanacağımız kabı temizlemek için deterjan kullanmıyoruz. Bir de tanelerine şebeke suyu yani klorlu su deydirmiyoruz çünkü klor kefiri öldürüyor.

Kefir Yapımı İçin Süt Seçimi

Kefir her türlü süt ile yapılabilir. Yukarıda belirttiğim gibi inek sütü, koyun sütü veya keçi sütü olabilir. Sadece tadı biraz farklılık gösteriyor sütün cinsine göre. Hazır süt ile yapınca tadı daha yumuşak oluyor, köy sütü ile yapınca daha yoğun bir tadı oluyor.  Koyun sütü ile yapınca daha faydalı olduğu söyleniyor fakat tadı daha da yoğun oluyor, ben pek beğenmiyorum ama herkesin damak tadı farklı olduğu için siz de deneyebilirsiniz. Tam yağlı, yarım yağlı hatta yağsız sütle yapabilirsiniz hiç sorun olmuyor. Sütün sıcaklığı çok önemli değil buzdolabından çıkardığınız soğuk sütle bile yapabilirsiniz sadece mayalanma süresi uzar.

Kefir Mayalama Nasıl Yapılır?

Süt seçimimizi yaptıysak mayalama işlemine geçebiliriz. Sütü bir kapaklı bir kaba koyuyoruz, kefir tanelerimizi de sütün içine nazikçe bırakıyoruz. Kapağını kapatıp güneş görmeyen kapalı bir ortamda mayalanmaya bırakıyoruz. Mekan aramanıza gerek yok mutfak dolabınızın az kullandığınız bir gözü bu iş için oldukça uygundur. İşte bu kadar kızlar, kefirimizi mayaladık. Şimdi tek yapmamız gereken şey beklemek.

Kızlar mayalanma süresi sütün miktarına, kefir tanesinin miktarına ve ortam sıcaklığına göre değişir. Ama örnek vermek gerekirse yarım litre süte bir iki kefir tanesi atarsak 20-25 derece oda sıcaklığında tahmini bir günde mayalanır. Süt miktarı artar veya kefir tanesi miktarı azalırsa mayalanma süresi artar. Sıcaklık düşerse yine mayalanma süresi uzuyor. Ama en nihayetinde kefir tanesi süt ile buluşunca kefir oluyor. Onun için hata yapma şanşımız veya kefir olmama ihtimali yok.

Kefir Sulanmış Yoksa Bozuldu mu?

Bir gün sonra kontrol ettiğimizde sütten koyu yoğurttan daha akışkan bir kıvama gelmişse, olmuş demektir. Ama hala süt gibi kokuyorsa, çok akışkan ise biraz daha beklememiz gerek. Bir ihtimal daha var; eğer kefir üste çıkmış, altta sarı oluşmuşsa hiç korkmayın kefirimiz biraz erken olmuş demektir. Kabı nazikçe çalkalayarak eski haline çevirebilir ve gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Şimdi sıra geldi süzme işlemine. Belirttiğimiz gibi metal olmayan bir süzek ile süzüyoruz ki taneleri kefirden ayırabilelim. Süzekte kalan taneleri hiç dokunmadan tekrar süte atarak yeni bir mayalama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer yeni mayalama yapmayacaksınız, o zaman kefir tanelerini bir bardağa koyduğunuz az miktarda sütün içine koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Süt yok ise klorlu olmayan bir miktar su da işinizi görecektir. Diyelim ki uzunca bir süre mayalama yapmayacaksınız, o zaman da aynı işlemi yaptıktan sonra bardağı buzluğa koyuyoruz yani kefiri donduruyoruz. Buzu çözülünce hiçbir şey olmamış gibi kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kefirin Tadı Değişti Bozulmuş Olabilir Mi?

Mayalamaya uzun bir süre ara verdikten sonra yapacağımız ilk kefirin tadı biraz farklı oluyor. Ama yine endişeye gerek yok, beklediği için ilk mayalamada tadı kötü olsa da ikinci, üçüncü mayalamada kendisini toparlıyor ve tadı düzeliyor.

Bir püf nokta daha paylaşıp yazımızı noktalayalım; mayaladıktan hemen sonra içerseniz tadı çok hoşunuza gitmeyebilir, süzdükten sonra birkaç saat buzdolabında dinlendirirseniz kefirimiz içimi kolay, ayran tadında bir içeceğe dönüşür. Herhangi bir zararı, yan etkisi var mı diye korkmayın, 7’den 70’e herkesin içebileceği, hatta herkesin içmesi gereken, çok faydalı, hiçbir zararı olmayan doğal bir içecektir.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir