Kefir Nedir? Kefir Bademcik Ameliyatını Önler Mi?

Hadi kızlar size kefir maceramı anlatıyorum. Benim yıllardır yaptığım, içtiğim, içirdiğim, tanelerini eşe dosta dağıtıp mayalamasını öğreterek yayılmasına çabaladığım kefir nihayet hakkettiği ilgi ve alakaya kavuşmaya başladı. Bademcik ameliyatı mevzusuna geçmeden önce kefir ile tanışma hikayemi anlatayım. Hikayemiz Kazakistan’da geçiyor, evet bir Orta Asya ülkesi, Atalarımızın Anavatanı.

Kefir İle Orta Asya’da Tanıştım

Alma-Ata’da bir restoranda siparişlerimizin yanında yoğurt istedik bize yoğurda benzeyen ama yoğurt olmayan bir şey getirdiler. Meğer orada yoğurt pek bilinmiyormuş bunun yerine kefir denilen bu şeyi yiyorlarmış. Tadı farklı olduğu için ve yoğurt olmadığı için yemedik tabi ama ilk kefir kelimesini orada duymuş oldum. Sadece Kazakistan’da değil Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan vs. tüm Orta Asya’da bayağı meşhur bir yiyecekmiş bu kefir. Türkiye’de pek bilinmemesine şaşırmıştım açıkçası. Hani burada kımız da yok ama adını, ne olduğunu biliyoruz en azından.. :)

Kızımın Bademcik ile Başı Dertte

Neyse kızlar kefir orada kaldı, bu olaydan birkaç yıl sonra kızım çok sık hastalanmaya başladı, hep boğazı ağrıyordu. Az bir soğukta kalsa yada ne bileyim biraz soğuk bir su içse hele ki biraz dondurma yese hemen bademcikleri şişiyor ateşleniyor sonrası malum doktor, antibiyotik, yatak. Biz de kızımız biraz zayıf olduğu için onu yedirip şişmanlatmaya çabalıyoruz. Uzatmayayım bu dönem artık içinden çıkılmaz bir hal aldı, doktorumuz depo antibiyotik diye bir iğne yaptı ve “bu da işe yaramazsa bademciği almamız gerek artık” dedi.  Bir süre sonra tekrarladı yine gittik doktora “çare yok bademciği alacağız” dedi, biz de “tamam hocam bari sömestr tatilinde aldıralım, okulundan kalmasın çocuk” dedik. Bu arada sömestr tatiline 40 gün falan var.

Tüm Planlar Bademcik Ameliyatı Üzerine

Tüm planlarımız sömestr tatilinde kızımızın bademcik ameliyatı olması üzerine. Bir gün halam ile konuşurken konudan bahsettim o da “kefir tanesi var bende, ben uğraşıp yapamıyorum, sen yapabilirsen vereyim çocuklara çok iyi geliyormuş” dedi. Tabi o zamanlar artık kefir biraz bilinir olmuştu hatta bir marka hazır kefir satıyor, mucize içecek diye reklamlarını yayınlıyordu. Olur dedim deneyelim. O an ameliyatı iptal ettirmek aklımızın ucundan geçmiyor tabi.

Evet kızlar aldım kefir tanesini, sütü mayaladım kefir yaptım; içtik, özellikle kızıma içirdim. İlk birkaçı çok lezzetli olmasa da ilaç niyetine içtik. Sonra tadı da güzelleşti; şunu hemen belirteyim kefir tanesi mayalanmadan bekletilince tadı biraz bozuluyor, birkaç mayalama sonra düzeliyor tekrar.

Veee Kefir Mucizesi

Bademcik olayına gelirsek kızlar, doktorumuz ayda 2 kez şişen bademcik alınmalı demişti. Kızımın bademcikleri sömestr tatiline kadar bir daha şişmedi biz de ameliyatı erteledik; dedik tekrar şişerse o zaman yaptırırız. İnanır mısınız kızlar o günden sonra kızımın bademcikleri bir daha hiç şişmedi. Aradan 4 koca yıl geçti kızımın bademcikleri hala boğazında ve kesinlikle sorunsuz çok şükür.

Ve bu olaydan sonra kızlar kimi görsem kefir tavsiye ettim. Buradan yanlış anlaşılmak istemem tabi ki kefir tıbbın, doktorun yerini alamaz. Ama bağışıklık sistemini güçlendirmek için muhteşem bir nimet. Kefirle tanışma hikayem böyle kızlar, size de kefiri şiddetle tavsiye ederim. Bir sonraki yazımızda kefirin tarihçesine ve faydalarına göz atacağız. Ve sonra tabi ki yapılışını anlatacağım, sakın kaçırmayın…

Kefirin tarihçesine ve detaylarına göz attığımız bir sonraki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir