İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

İş görüşmesinde esas olan, verilen ilk izlenimdir. Bu nedenle kendinizi profesyonel şekilde tanıtmanız, işi almanız üzerinde etkili olacaktır. Vereceğiniz cevaplar, kurduğunuz cümleler kadar giydiğiniz kıyafet, saçlarınız ve bakımınız da iş görüşmenizde fark yaratacak durumlardır. Bu nedenle profesyonel olmaya, doğru kıyafetlerle kendinizi doğru yansıtmaya özen göstermelisiniz.

İş Görüşmesinde Koyu Renkler Tercih Edin

Bay bayan fark etmeksizin yapılan iş görüşmelerinde giyilen kıyafetler önemlidir. Kendinizi ve iddianızı ortaya koyabilmek için özellikle koyu renkleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Koyu renkler ağırlık ve zarafet verecektir. Siyah, kahverengi, lacivert ve gri iş görüşmelerinin olmazsa olmazıdır.

Bayanlar için çift renk tercihi söz konusu olursa tek parçanın kırmızı olması işi almanıza yardımcı olacaktır. Takım tercih edilmesi durumunda etek veyahut ceketten herhangi birinin kırmızı olmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

İş Görüşmesinde Takım Tercih Edin

İşiniz ne olursa olsun ilk görüşmede, baştan sona bütün görünmeniz önemlidir. Bu yüzden tercih edeceğiniz kıyafet de takım şeklinde olmalıdır. Diz üstüne çok çıkmayan etek ve ceket takımları bayanlar için en ideal takım örnekleridir. Bununla beraber pantolon ve ceket ikilisi de oldukça hoş görünmenize yardımcı olacaktır. Pantolonlarınızı ne dar ne de çok geniş giymelisiniz. Bu şekilde iki parça birbirini dengede tutacaktır.

İş Görüşmesinde Gömlek Detayı

İş görüşmesinde özellikle takımların içlerine giyilen gömleklerin çok büyük bir sorunsal olduğu unutulmamalıdır. Ceketinizin içine giydiğiniz beyaz gömleğinizi gerekirse çıkaracağınızı unutmamalısınız. Bunun için ütüsünün ve temizliğinin kusursuz olmasına özen göstermelisiniz. Daha çok oturtmalı ve derli toplu giyilen gömlekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yalnızca ilk düğmesini açmalı, dekolte konusunda dikkatli davranmalısınız.

İş Görüşmesinde Ayakkabılarınıza Dikkat Edin

İş görüşmesinde kıyafetleriniz kadar etkili olacak bir başka detay ise ayakkabılarınızdır. Temiz ve silinmiş olan, bakımlı görünmenizi sağlayan bu ayakkabılar işi almanıza yardımcı olacaktır. Bayanların iş görüşmelerinde topuklu ayakkabılarına ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çok yüksek olmayan tamamıyla zeminle bitişik görülmeyen ara topuklar tercih edilmelidir. İş görüşmeleri için en ideal topuklar, mantar topuk olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir