Hamilelikte Otobüs Yolculuğu Zararlı mı?

Hadi kızlar yolculuğa çıkıyoruz! Ama hamileyiz, nasıl olacak? Hamilelik, başlı başına dikkat gerektiren önemli bir süreçtir. Özellikle riskli hamileliklerden birini yaşıyorsanız bu dikkati iki katına çıkarmanız gerekmektedir. Hamilelikte otobüs yolculuğu da dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Hamilelik döneminde yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenleri iyi bilmeniz bebeğiniz için de sizin için de oldukça önemlidir. Bu konuda tartışmalı noktalardan biri de seyahatlerdir. Hamilelikte seyahat edilmeli mi, hangi araç seçilmeli, uzun yol güvenli mi gibi pek çok soru akılları meşgul etmektedir.

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu Sakıncalı mı?

Hamilelik özellikle ilk 4 ay dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle düşük riski taşıyan anne adaylarının bu süreçte seyahat etmemeleri belirtilmektedir. Sağlıklı bir hamilelik geçiren anne adayları ise otobüse çok daha rahat binebilmektedir. Hamileliğinizin kaçıncı ayında olduğunuz da oldukça önemlidir.

Doktorların hemen hepsi 8. aya girdikten sonra otobüs yolculuğunu önermemektedir. Yaşanabilecek erken doğum riski, bebeğin uygunsuz şartlarda dünyaya gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Bununla beraber bu aylarda annenin de bebeğin de bağışıklık sistemi özen istemektedir. Tabi ki kaza ve travma riski de göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

Hamilelikte Otobüs Yolculuğunun Sakıncaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adayının 7. veya 8.aydan sonra otobüse binmesi sakıncalı görülmektedir. Bu süreç içerisinde annenin otobüs sarsıntılarından uzak kalması son derece önemlidir. Otobüsün trafik kazası riski barındırmasının yanı sıra yolculuğun başlı başına belli riskleri vardır.

8 aylık hamile bir anne adayının klima veya havalandırma nedeniyle hasta olması yüksek ihtimaldir. Dolayısıyla bebeğin sağlığı da tehdit edilmiş olacaktır. Bununla beraber özellikle uzun yola çıkan anne adaylarının yeterince konforlu olmayan koltuklarda uzun süre oturması da sağlıklı değildir. Bu süreçte kasılmalar, kramplar olması kaçınılmazdır.

Otobüs yolculuğu esnasındaki hareket kısıtlılığı kan dolaşımınızı olumsuz etkiler. Bu sebeple bel ve ayak ağrıları ortaya çıkacak, şişkinlikler gözlemlenecektir. Tüm bu yorgunluk ve sıkıntıyı göze alabilen anne adaylarının yolculuğa çıkmasında başka herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu İçin Tavsiyeler

Yukarıda bahsettiğimiz tüm sıkıntı ve riskleri göze alarak hala yolculuğa çıkmak istiyorsanız veya bu otobüs yolculuğu sizin için bir mecburiyet ise mutlaka aşağıda belirteceğimiz tavsiyelerimizi dikkate alın kızlar.

Hamilelikte Yolculuk Tavsiyeleri

  • Doktorunuza bilgi verin ve iznini alın.
  • Rahat ayakkabılar ve giysiler giymeye dikkat edin.
  • Hamilelikte neredeyse kaçınılmaz problemlerden biri de sık idrara çıkmadır. Bunun için hazırlıklı olun. Yolculuk öncesi mutlaka tuvalet ihtiyacınızı giderin.
  • Dehidratasyon (sıvı kaybı) hamilelik için oldukça zararlıdır. Bol sıvı almaya özen gösterin.
  • Bulantılarınız başınıza bela olabilir. Bulantı ve kusmaların önüne geçmek için doktorunuzun tavsiyesi ile bulantı önleyici ilaçlar almanız rahatlık verebilir.
  • Yanınızda meyve vs. bazı atıştırmalık yiyecekler bulundurun.
  • Molalarda biraz hareket etmeye, yürümeye çalışın hatta otururken dahi bazı germe hareketleri yaparak biraz rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • Yanınıza mutlaka rahat bir seyahat yastığı alın.
  • Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ve diğer güvenlik önlemlerine de dikkat edin.

Hadi kızlar hayırlı yolculuklar. Yolunuz açık olsun, kazasız belasız gidin dönün inşallah..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir