Gebelikte Giyim – Hamilelikte Nasıl Giyinmeli?

Gebelikte giyim konusu anne adaylarının aklını meşgul eden konular arasındadır. Hem annenin konforu hem bebeğin sağlığı açısından önemli bir konudur. Kilo alımı ile birlikte gardırobumuzdaki kıyafetlerimizin büyük bir kısmına uzunca bir süreliğine veda etmemiz gerekir. Hamile bir anne adayının hamileliğinin ilk aylarında basen ve kalça kısmı kilo almaya başlayacaktır. Dolayısıyla kıyafetler arasında rafa kaldırılacak ilk parçalar pantolonlar olacaktır. Bel ve basen nedeniyle olmayan pantolonlar yerine daha bol, esnek kumaşlı pantolon etekler tercih edilmelidir. Bu şekilde hem bacaklar rahat edecek hem de göbek kısmı çok sıkılmayacaktır.

Organik Kumaşlar Tercih Edilmeli

Kıyafetlerinizin teninize teması önemli bir durumdur. Bu nedenle bu temasın sizi cilt kanserinden koruması, bebeğinizin hasta olmasına engel olması gerekmektedir. Organik kumaşlar, vücudunuzun düzenli olarak hava almasını, sağlıklı parçalarla temasa girmesini sağlamaktadır.

Hamileliğin ilk anından itibaren 1 derece artmış olan vücut ısınız, organik kumaşlar sayesinde dengelenecektir. Devamlı terleme, koku yapma veyahut boya çıkarma gibi sorunları engelleyecektir. Tüm bunlar nedeniyle tercih etmeniz gereken kumaşlar; pamuk, keten ve yün olmalıdır.

Göbeği Boğmayacak Kıyafetler Tercih Edilmeli

Hamilelik boyunca karın büyümeye devam eder. Bu süreç içerisinde yapılan en büyük yanlış göbeği devamlı dar kıyafet giyerek boğmaktır. Dar body, gömlek ve elbiseler sizin daha huzursuz hissetmenize neden olurken aynı zamanda göbeğin de kasılmasına neden olur. Tercihinizi daha esnek kumaşlardan yana kullanmalısınız. Özellikle önü açık gömlekler, salaş tişörtler ve bol tunikler rahatça hareket etmenizi mümkün kılacaktır.

Hamilelik Boyunca Boya Göre Pantolon Tercih Edilmeli

Hamileliğiniz süresince giyeceğiniz pantolonlarınızı boyunuza göre seçmelisiniz. Uzun boylu bir yapınız varsa göbekte esneyen bilekte dar biten pantolonları tercih etmelisiniz. Bu şekilde hareketleriniz çok daha rahat olacaktır. Kısa boylu bir yapınız varsa aynı şekilde göbekte esneyen fakat bol paçaları olan pantolonlar tercih etmelisiniz. Bol paçalı pantolonlar daha uzun görünmenizi sağlarken aynı zamanda bacaklarınızın hareketini de kolaylaştıracaktır.

Hamilelik Boyunca İç Çamaşırlara Dikkat Edilmeli

Hamileliğiniz esnasında kendi sağlığınız kadar bebeğinizin sağlığını da düşünmelisiniz. Bunun için özellikle nefes alma konusunda size sıkıntı yaratacak sıkı iç çamaşırlarından kaçınmanız gerekmektedir. Sıkı, dar sutyenler kadar kumaşı sert olan sutyenler de son derece tehlikelidir. Aynı şekilde dar atlet ve külotlar da rahatsız hissetmenize, sağlığınızı bozmanıza neden olur. Bunun için iç çamaşırı seçimine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir