Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Ve Çözümleri

Hamilelikte kasık ağrısı sorunu en sıkıntılı durumlar arasında bulunmaktadır. Hamilelikte vücudun bebeği karşılaması, adapte olması ve alışması sürecinde bazı belirtiler meydana gelmektedir. Kasık ve karın bölgesinde ağrı oluşması, bu belirtilerden yalnızca biridir. Hamilelik döneminde bebeğin rahim bölgesine yerleşmesi sürecinde kasık ağrıları kendini yenilemektedir. Çoğunlukla zararsız ve genel belirtiler arasında yer alan bu durum zaman zaman sıkıntılı bir hal alabilmektedir. Uzun süren ağrı ve sancılarda doktor muayenesi önemlidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

Hamilelik sürecinde kasık ağrımasının birkaç nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden ilki gaz sancısı ve kabızlık nedeniyle oluşmaktadır. Hamilelikte kabızlık neredeyse kaçınılmaz bir sorundur. Anne adayının tuvalete dilediği zaman çıkamaması, kasıkta baskı ve sancıya neden olmaktadır. Dolayısıyla en sık görülen nedenler arasında kabızlık yer almaktadır.

Kasık ağrısının bir diğer nedeni yalancı doğum kasılmalarıdır. Hamileliğin ilerleyen aylarında yalancı kasılmalar kendini daha sık göstermeye başlamaktadır. Zararsız kasılmalar olmakla beraber annenin panik yapmasına neden olmaktadır. Ağrıların bir diğer nedeni bebeğin büyümesidir. Bebek büyüdükçe kasık civarında baskı oluşturmakta, zaman zaman ağrıya neden olmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak, yorucu ve ağır işler yapmak da kasık ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Çözümleri

Kasık ağrılarının pek çoğu sorun yaratmayan ağrılardır. Bu nedenle dinlenerek aşılabilecek sorunlar olarak nitelendirilmektedirler. Anne adayının hamileliği kendini zorlamayacak şekilde geçirmesi gerekmektedir. Bu süreçte kabızlık, karın ağrısı, üşütmeye dayalı sancılar oluşursa zaman kaybetmeden doktora görünmelidir. Özellikle kabızlık bir süre sonra daha olumsuz sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Kasık ağrılarında artış meydana geldiğinde ılık bir duş işe yarayacaktır. Ayakların altına konan sıcak su torbası da ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte uyuma pozisyonu cenin şeklinde olmalıdır. Kasıklar daha gevşek duracak zamansız kasılmalar ve ağrılar hafifleyecektir.

Ayrıca Hamilelikte Kas Ağrıları Nasıl Geçer? yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum. Ağrısız, sızısız, mutlu günler diliyorum kızlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir