Hamilelikte Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Gebelik Hafta Hesaplama için tıklayınız..
Hamilelikte kas ağrıları büyük bir problem haline gelebilmektedir. Hamileliğiniz boyunca vücudunuzda genel olarak bir değişim gözlemlersiniz. Hormonlardan başlayarak tüm kas ve sinir sisteminizde doğrudan hamilelik etkilerini hissedersiniz. Bununla beraber karnınızın büyümesi, göğüslerinizin şişmesi ve aldığınız kiloların yan etkileri de muhakkak bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında en dikkat çeken ise kas ağrılardır. Bacaklarda, kollarda ve bilhassa bel, karın civarında ortaya çıkan bu ağrılar kişinin yaşamını zorlaştırmaktadır.

Hamilelikte Kas Ağrıları Önlemek İçin Yürüyüş

Hamileliğiniz süresince kaslarınızda beklenmedik zamanlarda ağrılar oluşacaktır. Bu ağrılarla başa çıkmanın altın kuralı bol bol yürümektir. Yorgun, halsiz ve güçsüz hissettiğiniz dönemlerin olması son derece normal fakat yürümezseniz bu süreci asla atlatamazsınız. Bunun yanında yürüyüş yapmazsanız ağrılarınızda artış gözlemlersiniz.

Çalışmayan kaslar zaman içerisinde ağrılı ve acılı günler geçirmenize neden olur. Buna engel olabilmek için her gün 1 saat yürümelisiniz. Hem vücut sağlığınız hem de iyi hissetmeniz için oldukça önemli bir egzersizdir.

Hamilelikte Kas Ağrıları Önlemek İçin Masaj

Hamilelik süresince kas ağrısı en sık şikâyet edilen sorunlardan biridir. Bunun için ağrı çekmenize engel olacak alternatif çözümler oluşturmanız gerekir. Bunlardan bir tanesi de masajdır. Haftanın bir gününü profesyonel bir masaja ayırırsanız tüm haftayı rahat geçirirsiniz.

Cildinize zarar vermeyecek, doktor önerisi almış masaj yağları ile bir saat masaj yaptırmanız tüm stres, gerginlik ve ağrıdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Özellikle sırt, bel ve bacaklara yapılan masajlar göbeğinizin ağırlığını da daha rahat taşımanızı sağlayacaktır.

Hamilelikte Kas Ağrıları Önlemek İçin Destekli Oturma

Hamileliğiniz boyunca kas ağrısı çekmemek adına kendinizi şımartmalısınız. Nerede olursanız olun oturduğunuz yerde kendinize muhakkak destek bulun. Bir yastık, minder veyahut şişme destek toplarından yanınızda muhakkak bulundurun.

Hamilelikte kas ağrısının en çok hissedildiği zamanlar yolculuklardır. Bu nedenle yolculuğunuz boyunca kendinize iyi gelecek boyun desteği, ayakaltı desteği bulundurmalısınız. Bu şekilde rahatça oturabilir, dinlenerek yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Kas ağrılarınızın düzenli ve ısrarlı hale gelmemesi için sık seyahat etmemeye, kendinizi üşütmemeye ve yormamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde uzun süre kalıcı ağrılarla mücadele etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir