Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Tespiti Ve Tedavisi

Tespit edilemediğinde anne ve bebeğin sağlığını ciddi manada tehlikeye sokan kan uyuşmazlığı, tedavi edilebilecek bir sorundur. Annenin de bebeğinin de sağlığını kontrol altına alabilmek için hamilelikte bazı kan testleri yapılmaktadır. Bu testlerin sonucuna bağlı olarak bazı önlemler alınmakta, kişinin bebeğini sağlıklı şekilde dünyaya getirmesi sağlanmaktadır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Anne adayının kan grubunun Rh (-) baba adayının kan grubunun Rh (+) olması durumunda kan grupları arası uyuşmazlık tespit edilmektedir. Bebeğin kan grubun Rh (+) olması durumunda annenin vücudunun savunma mekanizması devreye girmektedir. Anne adayı ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya ise savunma sistemi devreye girene kadar bebek kurtulacaktır. Daha önce yaşanmış ise bebeğin kurtulması zorlu olacaktır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Tespiti

Hamileliğinizde kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit etmek için kan tahlili yapılmaktadır. Kan tahlili sonucunda uyuşmazlık olduğu tespit edilirse anne ve bebek için gerekli önlemler alınmaktadır. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşılmışsa veyahut doğum öncesi önlem alınmak istenirse yapılması gereken ilk şey eşlerin kan gruplarının bilinmesidir.

Kan grupları tespit edildikten sonra doktor müdahalesi ile durum daha kolay atlatılacaktır. İhtiyaç duyulmasına bağlı olarak kan uyuşmasına karşı iğne tedavisi görülebilmektedir. Erken korunma iğnesi ismi verilen bu iğneler 28. haftada vurulmaktadır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Anne ve babada kan uyuşmazlığı tespit edilmesi halinde indirekt coombs ismi verilen testlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra annenin antikor seviyesi kontrol edilmeli, bebeğin sağlık durumu devamlı gözetim altında tutulmalıdır. Annenin ikinci hamileliği ise gözetim sıklığı arttırılmalı ve uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Negatif kan grubuna dahil olan anneden pozitif kan grubuna dahil bir bebek dünyaya geldiğinde ilk 72 saat içerisinde antikor gelişimini engelleyebilmek için rheogram uygulanmalıdır. Bu uygulamanın temel amacı bebeği koruma altına almaktır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığından Etkilenen Bebeklere Ne Yapılır?

İlk hamileliklerde kan uyuşmazlığı problemi çok büyük bir problem olarak görülmemektedir. Doktorlar tarafından durum kolayca kontrol altına alınmakta rahatlıkla anne, bebek sağlığı korunmaktadır. Bunun yanında ikinci hamilelikler için durum o kadar basit değildir.

2. hamileliğinizde bebeğiniz kan uyuşmazlığından etkilenmişse düzenli olarak kan değişimi yapılmalıdır. Anne karnında iken düzenli kan değişimleri ile durum kontrol altına alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir