Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte folik asit; hemen her hamile kadın için aksi bir durum olmadıkça folik asit önerilmektedir. Folik asit için vitamin kavramı kullanılabilir. İhtiyaç duyulan B grubu vitaminlerinden bir tanesidir. Folik asit için vitamin B9, vitamin BC gibi isimler de kullanılmaktadır. Folik asit ihtiyacı olan hamileler için yeşil sebzeler, mercimek, ceviz, karaciğer ve yumurta sarısı önerilmektedir. Ne var ki bunlara ilaveten hamilelik süresince hem anne hem de bebeğin ihtiyacını karşılamak için ilaç takviyesiyle folik asit almak gerekmektedir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zaman Kullanılmalı?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Eksiksiz vitamin temini için doğru zamanda takviye almaya başlamak oldukça önemlidir. Folik asit almak isteyen bayanlar hamile kaldıklarında değil hamile kalmadan 3 ay önce ilaç takviyesine başlamalıdır.

Tam olarak hamilelik tarihi net belli olmayacağı için vücudu bu sürece hazırlamak gerekmektedir. Kişinin hamileliği planlı yaşaması halinde 3 ay önceden folik asit alınmasının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Hamilelik öncesi günlük doz 400 mikrogram olmalıdır. Hamilelik başladıktan sonra bu doz 600 mikrograma çıkarılmalıdır.

Hamilelikte Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalı?

Hamilelik döneminde folik asit ilacıyla ilgili pek çok tartışmalı konudan bahsedilmektedir. Anne ve bebek için uzun süreli kullanımların sakıncalı olabileceği dile getirilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda hamileliğin 3.ayına dek folik asit kullanımı normaldir. 3.ayın sonuna kadar kullanılan ilaç her gün aynı ölçüde devamlılık göstermelidir. Aksi halde düzenli üretim sağlanması söz konusu olmayacaktır.

Folik Asit Kullanılmaması Halinde Ortaya Hangi Sorunlar Çıkar?

Hamilelik sürecinde folik asit kullanmamanız halinde pek çok hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. En sık görülen hastalık spina bifida hastalığı olmaktadır. Omurganın alt kısmında açıklık olarak tanımlanan bu hastalık, folik asit takviyesi ile %75 oranında azaltılabilmektedir. Folik asit eksikliğinden ortaya çıkan bir başka sorun beynin ve omuriliğin doğuştan oluşmamasıdır.

Bebeğin gelişim sürecinde folik asit takviyesi almayan anne, beyinin oluşmasına engel olmaktadır. Beyinin kafatasında çıkıntı yaratması, kronik bağırsak iltihapları ve anemi hastalığı da folik asit eksiliğinden ortaya çıkmaktadır. Folik asit kullanımını tam olarak istenildiği gibi sağlayamayan anne, bebeğinin hayatını etkilediğini aklından çıkarmamalıdır.

Hamilelikte beslenme için sadece folik asit yeterli midir? Tabi ki hayır! Hamilelikte Beslenme: 10 Önemli Tavsiye yazımızı okuyarak hamilelikte düzenli beslenmenin püf noktalarını yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir