Hamilelikte Beslenme: 10 Önemli Tavsiye

Hamilelikte beslenme sırlarını açıklıyoruz. Bilirsiniz, “ne yersen osun” diye bir tabir vardır. Yani gebelik boyunca yeyip içtikleriniz bebeğinizin sağlığını etkiler. Uzmanlar bu tezin biraz gerilerde kaldığı görüşünde. Artık uzmanlar dokuz ay boyunca yediklerinizin sadece bebeğin sağlığına değil sizin de sağlığınıza yıllar süren etkileri olabileceğini belirtiyor.

Bu sebeple özellikle gebelik boyunca hatta mümkünse gebelik öncesinde dahi beslanmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor. İşte hem size hem bebeğinize faydalı olacak 10 kolay beslenme önerisi.

1. Yeteri kadar folik asit alın

Bu B vitaminine hamile kalmadan önce günlük 400 mikrogram kadar ihtiyacınız vardır. İlk üçaylık dönemde yeterli miktarda alım, bebekte spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını %50 ila %70 oranında azaltmaktadır.

Dolayısıyle hamilelik kesinleştiğinde bu miktarı 600 mikrograma çıkarmalısınız. Son araştırmalar, hamilelik öncesi dönemde bir yıl boyunca folik asit takviyesi almanın erken doğum (premature) riskini düşürebileceğini göstermektedir.

2. İki kişilik yemeyin

Neredeyse kadınların yarısı hamile iken çok fazla kilo almaktadır. Hamilelikte fazla kilo gebelik zehirlenmesi (preeklempsi), gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet) riskini artırdığı gibi bebeğinizin fazla büyümesine veya erken doğum yapmanıza sebep olabilir.

Hamilelikte kilonuza dikkat edin, bu konuda doktorunuzdan yardım alın ve <sitemizi takip edin>.

3. Balık yiyin

Beslenme uzmanları, yeteri kadar DHA (deniz ürünlerinde ve keten tohumunda bol miktarda bulunmaktadır) almanın hem annenin hem de gelişen bebeğin sağlığı için oldukça önemli olduğunu belirtmektedir.

DHA omega-3 yağ asididir ve bebeğinizin doğum öncesi beyin gelişimini hızlandırır. Bu da erken çocukluk döneminde daha iyi görmesine, hafıza ve motor becerilerin gelişmesine ve dilin kavranmasına yardımcı olur.

Haftada en az 350 gram civa oranı düşük balık yiyin veya bir DHA takviyesi kullanın (her ikisi de güvenlidir).

4. Alkolden kaçının

Gebelik esnasında annenin içki içmesi çocukta davranış bozuklukları, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, hiperaktivite ve agresif davranış gibi sorunların görülmesine sebep olabilir.

Kesinlikle hiç bir alkol miktarı sağlıklı yada güvenli değildir.

5. Yeteri kadar demir alın

Hamilelik sırasında yüzde 50 oranında artan kan basıncınızı desteklemek ve bebeğinizin demir depolamasını sağlamak için günlük demir ihtiyacınız yaklaşık iki katına yani 30 miligram civarına çıkar.

Demir oksijen taşır, daha çok demir daha çok oksijen demek bu da bebeğiniz için faydalıdır.

Emilimi artırmak için, demir bakımından zengin yiyecekleri C vitamini ile tüketin. Örneğin, tavuk dürümünüzü acılı sos ile doldurun.

6. Bakterilere dur deyin:

Bebeğinizi Listeria, Salmonella ve Koli basili (E. coli) gibi zararlı bakterilerden korumalısınız. Bu bakterilerden herhangi biri ağır vakalarda, düşük veya erken doğum yapmanıza sebep olabilir.

Korunmak için pastörize edilmemiş süt ile hazırlanmış peynirlerin yanı sıra çiğ veya az pişmiş et, yumurta, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinden uzak durmalısınız. Buzdolabınızı 4°C’nin altında tutun ve dışarıda iki saatten fazla beklemiş artık yiyecekleri kesinlikle tüketmeyin.

7. Kafeini sınırlayın:

Hamilelik esnasında günde yaklaşık 300 miligram kafein kabul edilebilir olarak görülmektedir. Yani bildiğimiz ölçülerle söylersek iki fincan kahve içerisinde bulunan kafein miktarına tekabül eder.

Fakat Amerika’da bulunan bir sağlık kuruluşu olan Kaiser Permanente’nin bir çalışması günde 200 miligram kafein tüketilmesinin düşük yapma riskini artırdığını belirtiyor. Çalışmanın yöneticisi olan salgın hastalıklar uzmanı Dr. De-Kun Li “kafeini kesmek için sihirli bir nokta yok maalesef ama ne kadar az alınırsa o kadar iyi olur” diyor.

8. Kötü beslenme alışkanlıklarınızı bırakın:

Sağlıklı Gebelik İçin Beslenme” kitabının yazarı; beslenme uzmanı Elizabeth Somer “her nasılsa tuzlu, şekerli, yağlı, besin değeri düşük yiyeceklerle beslenmenin, bebeğinizin damak tadı tercihini programladığı görülüyor” diyor.

Yani siz de bebeğinizin kötü beslenmeye yatkın bir birey olarak dünyaya gelmesini istemiyorsanız patates kızartması ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

9. Kemikler için kalsiyum alın:

Günde en az 1000 miligram kalsiyum alınması hedeflenmelidir. Bebeğiniz ikinci ve üçüncü trimesterde (yani gebeliğinizin dördüncü ayından itibaren sonuna kadar) diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duyar.

Ayrıca beslenmenizde yeteri kadar kalsiyum almazsanız vücudunuz bebeğinizin bu ihtiyacını kemiklerinizden çekerek karşılar ve bu da ileriye dönük osteoporoz yani kemik erimesi riskini artırır.

10. Lifli besinlere odaklanın:

Sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı bir diyet kabızlığı ve hemoroidi önlemeye yardımcı olur ayrıca sizi daha fazla tok tutar böylece aşırı yemek yemenizi engeller.

Lif oranı yüksek besinler bebeğinizin gelişmesi için gerekli olan vitaminleri, mineralleri ve fitokimyasalları da içerisinde bulundurur. Günlük olarak en az 25 ila 35 miligram lif almalısınız yani ortalama bir insanın lif tüketiminin iki katı kadar.

Günlük Besin Rehberi

Günlük ihtiyacınız olan besin maddeleri ve bunları alabileceğiniz besinler:

Kalsiyum: Günlük 1.000 mg. alınmalı. Süt ürünlerinden ve koyu yapraklı yeşilliklerden alabileceğiniz gibi kalsiyum takviyelerinden de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Lif: Günlük 25 ila 35 mg. alınmalı. Meyve, sebze, tahıl ve bakliyattan alabilirsiniz.

Folik asit: Günlük 600 mikrogram alınmalı. Brokoli, kuşkonmaz, portakal ve bakliyattan alabileceğiniz gibi folik asit takviyesi ile de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Demir: Günlük 27 mg. alınmalı. Et, kuru fasulye, yulaf ezmesi ve soya peynirinden (tofu) alabilirsiniz.

C vitamini: Günlük 85 mg. alınmalı. Narenciye, çilek ve koyu yapraklı yeşilliklerden alabilirsiniz.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir