Hamilelik Döneminde Yaptırılması Gereken Testler

Hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren birbirini takip eden testleri yaptırmanız gerekecektir. Çoğunlukla kan testi ile açılış yapılsa da hamileliğinizin seyrine göre pek çok test sizleri bekleyecektir.

Kan Testleri

Sağlıklı bir hamilelik için yapılması gereken ilk test kan testidir. Kan testi ile beraber hamileliğiniz netleşir. Bunun yanında kan grubunuz tespit edilir, kansızlık sorununuzun olup olmadığı ortaya konulur.

Hamileliğin başında yapılan kan testinin bir başka nedeni kızamıkçık hastalığı bağışıklığınız olup olmadığını öğrenmektir. Bağışıklığınızın olmaması ve hastalığa yakalanmanız durumunda hamileliğiniz riske girecektir. Tüm bunların yanı sıra kan testleriyle beraber kalıtsal bir hastalığınızın olup olmadığı da tespit edilmektedir.

Koriyonik Villus (CVS)

Koriyonik villus testi kan üzerinden yapılan bir testtir. Temel amacı bebeğin down sendromlu olup olmadığını tespit etmektir. Bu testin özellikle 10.hafta itibariyle yapılması gerekmektedir. Bu nedenle 10 ve 14. haftalar arasında sınırlı tutulmaktadır. Plesantanın bir kısmından alınan doku parçasına ait kan ile rahatlıkla uygulanabilmektedir.

HIV ve Hepatit B Testi

Hamilelik esnasında yapılan bir başka test ise HIV ve hepatit b testidir. Kan testi ile yapılan bu testler bebeğin bağışıklık sisteminin dayanıklılığını ölçmektedir. Gebeliğin 11. haftasından sonra yapılan bu test en geç 13.haftaya kadar yapılabilmektedir. Annede virüs keşfedilmesi durumunda ise bebeğe bulaşmaması için gerekli önlemler alınmaktadır.

Ense Kalınlığı Testi

Tarama testleri grubunda yer alan ense kalınlığı testi, bebeğin ensesinde yer alan sıvıya bakılarak yapılmaktadır. Çoğunlukla 11 ve 14. haftalar arasında yapılan bir testtir. Bebeğin down sendromlu olup olmadığına bakılmak için yapılan bir testtir. Bu testin sonuçlarına bakıldığında dikkat çeken en önemli nokta yanılma payıdır. Testte down sendromlu olacağı söylenen ancak sağlıklı dünyaya gelen bebek sayısı oldukça fazladır.

Alfa Fetoprotein Testi

Kan testlerinden biri olan alfa fetoprotein testi, gebeliğin 15 ile 20.haftaları arasında yapılmaktadır. Yapılmasındaki temel amaç ise bebeğin sinir borusunda herhangi bir sorun olup olmadığını tespit etmektir. Ölçümlerin belli aralıklarda çıktığı bilinmektedir. Düşük de yüksek de olsa sorunlu bir bebek dünyaya gelecek demektir. Bu sebeple değer aralığını tutturabilmek önemlidir.

İkili Ve Üçlü Tarama Testi

Down sendromu, kromozom anomalileri ve spina bifida gibi temel birkaç hastalığın önceden fark edilmesi için yapılan ikili, üçlü tarama testleri en çok duyulan testlerdir. İkili tarama testi 11.hafta ile 14.hafta arasında yapılırken; üçlü tarama testi 15 ve 20.haftalar arasında yapılmaktadır.

Amniyosentez Testi

Bebeğin kromozom anomalilerini kontrol etmek için yapılan testlerden biri olan amniyosentez testi özellikle 16.haftada yapılmaktadır. Tanı testi grubuna dahil olan bu testin %1 ile sınırlı tutulduğu bilinmektedir. Daha yüksek ve düşük değerler tehlikeli kabul edilmektedir.

Ultrason Testi

Detaylı ultrason taraması olarak da bilinen ultrason testleri bebeğin tüm organlarını, iç ve dış uzuvlarını kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır. Bebeğin gelişimi, doktorun verdiği tarihsel periyoda bağlı olarak takip edilmektedir. Kalp atışı duyulabilmekte, cinsiyet teşhisi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir