Hamile Kalmak İçin Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisi uzun süre hamile kalmak için uğraşmış ancak başarılı olamamış kadınlar için uygulanan bir yöntemdir. Baba adayından alınan spermler annenin üreme sistemi içerisine transfer edilmektedir.

Cinsel ilişki dışında çeşitli teknolojik araçların kullanılarak yapıldığı tedavilerden bir tanesidir. Oldukça basit ve kısa süren bir tedavi olduğu bilinmektedir. Hamile kalma ihtimalini %20 oranında arttıran ve başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan bir tedavi olduğu da söylenebilir.

Hamile Kalmak İçin Aşılama Nasıl Uygulanır?

Aşılamaya başlanmadan önce çiftin kısırlık testleri yapılmalıdır. Daha sonra yumurta uyarılması gerçekleştirilmektedir. Sonrasında çatlatma iğnesi adı verilen işlem yapılmaktadır. Bu iğnenin üzerinden 33-36 saat geçmeden aşılamanın yapılmış olması gerekmektedir.

Aşılama gününden önce en az 3 gün süreyle erkekten sperm örneği alınmaktadır. 3 gün içinde erkeğin herhangi bir cinsel ilişkiye girmemiş, boşalmamış olması önemlidir. Sperm örneği bir takım kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra kadının rahim içine yerleştirilir.

hamile-kalmak-icin-asilama-tedavisi-sema

Aşılama can yakan, ağrılı bir işlem değildir. İşlem sona erdiğinde 15 dakika uzanmanız gerekmektedir. Daha sonra günlük hayata dönülebilir.

Hamile Kalmak İçin Yapılan Aşılamada Başarı Oranı Kaçtır?

Hamile kalmayı başaramayan kadınların pek çoğu aşılamayı tercih etmektedir. Aşılama %20-25 oranında başarı oranı gösteren bir tedavi tekniğidir. Sonuçtan alınan başarı oranı uygulama sayısı arttıkça artış gösterecektir. Bu nedenle bir kez deneyip vazgeçmek iyi değildir.

Deneme sayısını en az 6-7 kez sürdürmeye gayret etmeniz önemlidir. Bunun yanında 7.kez denediğinizde olumlu dönüt alamadıysanız farklı tedavi yöntemlerine başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Hamile Kalmak İçin Aşılama Kimlere Yapılmaktadır?

Hamile kalabilmek için aşılama yaptırmak isteyen herkes kabul edilmemektedir. Çoğunlukla düşük sperm sayısı olan erkeklerde ve açıklanamayan kısırlık vakalarında aşılama işlemi yapılmaktadır. Bununla beraber rahim ağzında anatomik sorunlar olan kadınlarda, yumurtlamanın olmadığı durumlarda da aşılama tedavisi yapılmaktadır. Tüm bunlarla beraber cinsel işlev bozukluğu olduğunda da aşılama denenmektedir.

Anne ve baba adayının ortaya çıkan bu problemlerden herhangi birine sahip olması durumunda aşılama ile bebek sahibi olması mümkündür. Süreci takip etmeli birkaç kez deneyip tedavide ısrarcı olması önemlidir.

Hamile kalmak ile ilgili ovülasyon, yumurtlama testi yazımız ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir