Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte İlk Hafta

Gebelikte İlk Hafta

Aslında ilk hafta hamile değilsiniz. İlk trimesterin yani ilk üç aylık dönemin ilk haftasında gebelik henüz gerçekleşmedi ama rahminiz yumurtlama için hazırlanıyor.

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Hamile olduğunuz ilk hafta aslında 3. haftadır fakat adet döneminizin başlangıcı ilk hafta kabul edilir. Henüz gerçek anlamda hamile değilsiniz fakat gebelik süreci adetinizin son gününden itibaren işlemeye başlar. Dolayısıyla gebeliklerin 40 hafta olduğu söylense de, aslında bebeğinizi sadece 38 hafta kadar taşırsınız.

Karnınızdaki Gelişmeler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz hamile değilsiniz. Yani karnınızda henüz bir gelişme yok, sadece rutin adet döngüsü başlıyor.

Çoğu kadın için, hamileliğin ilk 12 haftası en yorucu dönemdir çünkü her şey çok yeni ve heyecan vericidir, hatta bazen biraz bunaltıcı bile olabilir.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Beslenme Önerileri

Bilirsiniz, “ne yersen osun” diye bir tabir vardır. Yani gebelik boyunca yeyip içtikleriniz bebeğinizin sağlığını etkiler. Uzmanlar bu tezin biraz gerilerde kaldığı görüşünde. Artık uzmanlar dokuz ay boyunca yediklerinizin sadece bebeğin sağlığına değil sizin de sağlığınıza yıllar süren etkileri olabileceğini belirtiyor.

Bu sebeple özellikle gebelik boyunca hatta mümkünse gebelik öncesinde dahi diyetinize yani yeyip içtiklerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. İşte hem size hem bebeğinize faydalı olacak 10 kolay beslenme önerisi.

İlk hafta için düşünülmesi gereken şeyler

Henüz başlamamış iseniz, günde 400 mikrogram folik asit içeren doğum öncesi multivitamin takviyesi almaya başlamalısınız. Hamile kaldığınızda bu miktar 600 mikrogram olmalı. <Multivitamin takviyeleri için tavsiyeler burada.>

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir