Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 8. Hafta

Gebelikte Sekizinci Hafta

İşte hamileliğinizin sekizinci haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 8. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Bebeğinizin beyin dalgası hareketleri başlar bu hafta. El ve ayak parmakları oluşmaya başlar ama henüz perdeli bir şekildedir. Bebeğinizin akciğeri oluşmaya başlar ayrıca gözleri, kulakları, burnu ve üst dudağı da şekillenmeye başlar.

Artık bebeğin vücudu yavaş yavaş doğrulmaya, düzleşmeye başlar ve hafif hareketlenmeler görülür.

Bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık 12-15 milimetre civarındadır.

Karnınızdaki Gelişmeler

Henüz hamileliğin sebep olduğu sabah bulantısı ile tanışmadıysanız artık zamanı geldi, muhtemelen yüzleşeceksiniz. Sebebi kesin olarak bilinmese de uzmanlar bunun yükselen hamilelik hormonlarıyla alakalı olduğu konusunda hem fikirler.

Özellikle eğildiğinizde veya bir süre oturduktan sonra ayağa kalktığınızda pelviste yani her iki kalçanızın iç kısımlarında keskin bir ağrı hissedebilirsiniz, bu evrede çok yaygın bir durumdur.

Rahiminiz ağırlaşıyor ve bu rahminizi içeriden tutan kaslarınızı ve o çevredeki bağ dokularını zorlayabilir. Endişelenecek bir durum yok ama yine de doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamileliğinizin bu aşamasında pembe veya kahverengi akıntı görülebilir, bu normaldir. Ancak akıntınız yoğun, parlak kırmızı veya pıhtılaşmış ise bunu doktorunuza bildirmeniz faydalı olacaktır.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Tehlike Kapıda mı?

Gebelik esnasında, özellikle ilk üç aylık dönemde kanama görülmesi oldukça yaygındır. Neredeyse kadınların yüzde 25’inde ilk 13 hafta içerisinde bir miktar lekelenme yada daha ağır kanama görülmektedir. Bunların yarıdan fazlası mükemmel sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedir.

Endişelenecek bir şey yok ama yine de doktorunuza bildirmekten çekinmeyin.

8. Hafta İçin Düşünülmesi Gereken Şeyler

Şimdiden doğum seçeneklerini gözden geçirmenizde yarar var, karar vermek için zamanınız olur.

Hamilelikte 10 önemli beslenme tavsiyesi yazımız sizin için faydalı olabilir.

Haftaya ne ile karşılaşacağınıza göz atmak için tıklayın.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir