Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 7. Hafta

Gebelikte Yedinci Hafta

İşte hamileliğinizin yedinci haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 7. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Bebeğin kafası embriyonun yaklaşık olarak üçte birini oluşturur. Bebeğinizin yüzü ve beyni hızlıca gelişmeye başlar.

Bu haftada burun delikleri ve göz bebekleri oluşmaya başlar. Geçen hafta filizlenen kollar kürek şeklini alır ve eller biçimlenmeye başlar.

Bebeğinizin büyüklüğü 8-9 milimetre civarındadır.

Karnınızdaki Gelişmeler

Rahim ağzı sıvısı yani servikal mukus kalınlaşır ve doğum yapana kadar rahim ağzını kapalı tutacak bir tıpa görevi görür.

Henüz pek dikkatinizi çekmese de bel bölgenizin ölçülerinde değişiklikler görülmeye başlar.

Hamile iken her kadının vücudu biraz farklı hızda değişir. Eğer daha önce bir doğum yaptıysanız, ilk çocuğunuzdan daha erken hamile gibi görünmeye başlayabilirsiniz.

Bazı kadınlar farklı hissetmese de huzursuz, yorgun ve ağrılı hissetmeniz gayet normal. Yine bazı kadınlar hiç hissetmeyebilir ama sürekli kusacak gibi de hissedebilirsiniz.

Bu belirtilerin azlığı sizi korkutmasın, hamileliğinizde veya bebeğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ama gerçekten hasta gibi hissediyorsanız, bu belirtilerin sebebinin hamilelik hormonları olduğunu, bunun hormonların bebeğinizin gelişimini desteklemek için çok sıkı çalıştığının bir işareti olduğunu düşünerek biraz da olsa rahatlayabilirsiniz.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Gelişmelere Gebe

Elbette hamileliğiniz, sırt ağrıları, şişmiş ayak bilekleri ve kusma nöbetleri sebebiyle dokuz aylık uzun bir yakınma dönemi olabilir.  Ama benim de deneyimlediğim gibi, hem fiziksel hem de duygusal olarak beklenmedik ve harika değişikliklerin zamanı da olabilir.

Uzmanlar pek çok kadında hamilelik esnasında tıbbi açıdan bazı güzel gelişmeler olabileceğini, hamileliğin olağanüstü sağlıklı ve mutlu bir döneme dönüşebileceğini belirtiyor.

Örnek vermek gerekirse bağışıklık sisteminiz güçlenir, saçlarınız güçlenir, küvette daha az saç kılı görürsünüz. Ayrıca yeme bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

Bu zorlu dönem çiftleri birbirine daha çok yakınlaştırır, hamilelik hormonları kendinizi daha çekici hissetmenizi sağlar ve özgüveninizi yükseltir.

7. Hafta İçin Düşünülmesi Gereken Şeyler

Eğer çalışıyorsanız ilk üç aylık dönem sona ermeden önce, şirketinizin doğum politikalarını öğrenmek için insan kaynaklarıyla görüşseniz iyi olur. Ne kadar doğum izninizin olduğunu, ne kadarının maaşlı ne kadarının maaşsız olduğunu öğrenirseniz şimdiden kendinizi ona göre hazırlayabilirsiniz.

Hamilelikte 10 önemli beslenme tavsiyesi yazımız sizin için faydalı olabilir.

Haftaya ne ile karşılaşacağınıza göz atmak için tıklayın.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir