Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 6. Hafta

Gebelikte Altıncı Hafta

İşte hamileliğinizin altıncı haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 6. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

6. hafta bebeğinizin kalbi artık kan pompalamaya başlar. İnanması güç ama bebeğinizin kalbi doğuma kadar 54 milyon kez atacak.

Ayrıca bu haftada nöral tüp kapanır, nöral tüp ileride omurgayı oluşturacaktır. Nöral tüpün kapanması sürecinde folik asit kullanımı önem arz etmektedir.

Bebeğiniz yani embriyo C şeklini alır. Kol ve bacak filizleri şekillenmeye başlar. Bu evrede bebeğinizin teni yarı saydam durumdadır.

Büyüklüğü yaklaşık 6-7 milimetre civarındadır.

Karnınızdaki Gelişmeler

Vücudunuzda artmaya devam eden hamilelik hormonları yorgun düşmenize sebep olur ve sizi mide bulantısına karşı hassas bir hale getirir.

Kan basıncınız hamile olmadan öncesine göre daha düşüktür. Bu durum sizde baş dönmesine ve sersemleme etkisine sebep olabilir.

Normalden çok farklı hissetmiyor da olabilirsiniz ama genelde vücudunuzda fazlalaşan progesteron hormonu ve diğer hormonlar sizi yorgun ve huzursuz hissettirebilir. Ayrıca ağrıya ve mide bulantısına da sebep olabilir

Egzersizlerinizi bırakmanızı veya aktivitelerinizi azaltmanızı gerektirecek bir durum yoktur, tabi yinede tercih sizin. Aslında, fiziksel olarak aktif kalmak stres ve vücudunuzun alacağı fazladan kilolar ile başa çıkmanızda daha etkili bir yoldur.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Mide Bulantısı İçin

Her ne kadar mantıksız gibi gelse de uzmanlar sabah bulantısını size sevdirmek için sebepler bulmaya devam ediyor. Hamilelikte bulantı ve kusmanın düşük riskini azalttığı ve ilerleyen yıllarda meme kanserine yakalanma riskini düşürdüğü vurgulanmaktadır.

Massachusetts General Hastanesinde Kadın Doğum uzmanı olarak görev yapan Dr. Laura Riley, gebelikteki mide bulantısının anne ve bebek tarafından gerekli hormonların üretildiğini ve bebeğin büyüyüp geliştiğini gösteren bir işaret olduğunu belirtiyor.

6. Hafta İçin Düşünülmesi Gereken Şeyler

Artık hamile olduğunuzdan eminseniz ve hala vitamin takviyesi almıyorsanız, hemen başlamalısınız bu kritik gelişim dönemini kaçırmak istemezsiniz.

Hemen doktorunuza başvurun ve size vereceği takviyelere başlayın. Doktor randevunuza daha zaman varsa en azından günlük 600 mikrogram folik asit takviyesi almaya başlayın.

Hamilelikte 10 önemli beslenme tavsiyesi yazımız sizin için faydalı olabilir.

Haftaya ne ile karşılaşacağınıza göz atmak için tıklayın.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir