Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 5. Hafta

Gebelikte Beşinci Hafta

İşte hamileliğinizin beşinci haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 5. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

5. hafta bebeğinizin sindirim sistemi, omurilik, kalp, beyin ve kan damarları oluşmaya başlar. Ayrıca bebeğin kanı da bu süreçte oluşur. Embriyonun CRL uzunluğu 2-3 milimetre arasındadır. (CRL (crown to rumb lenght) uzunluğu: Bebeğin başından popo kısmına kadar olan uzunluğudur. 13. haftaya kadar embriyonun büyüklüğü bu şekilde hesaplanır.)

Bebeğinizin vücudu C şeklinde bir hücreler topluluğu haline gelir. Embriyonun sırt kısmında nöral tüpün içine bağlanacak ve gelişecek bir kanal oluşur. Daha sonra bu kanal omuriliği oluşturacaktır. Bu noktadan itibaren nöral tüp daha düz ve geniş bir yüzeye sahiptir ve bebeğinizin beynine doğru gelişir.

Embriyonun merkezinde bir şişkinlik oluşur, bu şişkinlik kısa bir süre sonra U şeklinde küçük bir tüpe dönüşecek ve bu tüp de kalbi oluşturacaktır. Embriyo koruyucu zarlarla kaplıdır ve embriyoya özgü kan hücrelerini üreten gebelik kesesine bağlanmıştır.

Karnınızdaki Gelişmeler

Çoğu yönden gebelik, bir uçurumun kenarında durmak gibidir. Bir yandan, bu şimdiye kadar yaşadığınız en nefes kesici ve ihtişamlı şeydir. Diğer yandan, başlı başına zahmetli, uzun bir yoldur. Ve bu yolda yanlış adım atma ihtimalinin verdiği endişe kaçınılmazdır. Ama üzülmeyin, istatistikler sizden yana! Her şeyin yolunda gitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünerek rahatlayın biraz.

Bu nedenle gebeliğin güzel bir deneyim olduğunu kabul ederek, benimsemenizi istiyoruz. Ayrıca bu işi şansa bırakmamak için bazı şeyler yapmanızı istiyoruz. Çünkü siz bebeğinizin onu dış etkenlerden koruyan giysisi, biyolojik zırhısınız. Kendinizi sağlıklı tutmak, ikinizi de aynı anda koruyacaktır.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Stres Yapmayın

Çoğu kadın hamilelik hakkındaki yanlış şeyler için çok fazla endişeleniyor ve hamileliklerine ve bebeklerine gerçekten zarar verebilecek meselelere çok az dikkat ediyorlar. Endişelendiğiniz noktaları diğer kadınlarla kıyaslayın ve korkularınızın yersiz olup olmadığını görün. Şayet endişeleriniz yerinde ise bunlarla ilgili neler yapmanız gerektiğini, mutlu ve sağlıklı bir hamilelik için yapılması gerekenleri araştırın. Bu konuda “Hamilelik endişeleri ile ilgili 10 gerçek” yazımız biraz yardımcı olabilir.

5. hafta için düşünülmesi gereken şeyler

Gerçekten hamile olduğunuzu düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayın ve randevu alın. Bazı doktorlar sekiz haftaya kadar muayeneye gerek görmeyebilir ama bazıları hemen muayene isteyebilir. Endişelenecek bir şey yok, hamileliğiniz henüz çok yeni.

Hamilelikte 10 önemli beslenme tavsiyesi yazımız sizin için faydalı olabilir.

Haftaya ne ile karşılaşacağınıza göz atmak için tıklayın.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir