Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 4. Hafta

Gebelikte Dördüncü Hafta

İşte hamileliğinizin dördüncü haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 4. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Zigot olarak bilinen döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşerek implantasyonu gerçekleştirir. Göbek kordonu ve plasenta oluşmaya başlar.

Karnınızdaki Gelişmeler

Döllenmiş yumurta rahminize yerleşirken birkaç damla kanama oluşabilir. Dikkate değer bir hamilelik belirtisi hissetmezsiniz, hissetseniz dahi belli belirsiz bir seviyede olur.

Eğer çok hassas iseniz, yorgunluk, mide bulantısı, şişkinlik ve göğüslerinizde hassasiyet hissedebilirsiniz hatta derinizde ve saçlarınızda değişiklikler hissetmeniz de mümkündür.

Şayet doktorunuza gider ve hamilelik için kan testi yaptırırsanız bu haftada pozitif bir sonuç almanız mümkündür. Eğer evde kendiniz gebelik testi yapmak isterseniz bu evrede testin yanlış sonuç verme ihtimali olduğunu unutmayın.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Gebelik Testi İçin Erken mi?

Birkaç haftadır vücudunuz hamileliği desteklemek için perde arkasında 7/24 çalışıyor. Bu çalışmanın sonucu olarak biraz yorgunluk gayet normal.

Döllenmiş yumurtanın rahimin duvarına yerleşmesi döllenmeden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Bu esnada lekelenme (hafif vajinal kanama) oluşabilir.

Yine döllenmeden bir yada iki hafta sonra göğüslerinizde ekstra bir hassasiyet oluşabilir. Emin olmak için biraz erken ama bunlar biraz ipucu verebilir. Ayrıca erken hamilelik belirtileri yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

4. hafta için düşünülmesi gereken şeyler

Elbette, hamilelik sürecinde yediğiniz şeyler çok önemlidir, ancak bu ağzınıza koyduğunuz her lokmadan korkmanız ya da sevmediğiniz gıdaları yemek zorunda kalmanız anlamına gelmez. Hamilelikte beslenme yazımıza bakabilirsiniz.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir