Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 3. Hafta

Gebelikte Üçüncü Hafta

İşte hamileliğinizin üçüncü haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 3. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Fallop tüplerinden birinde döllenme gerçekleşir. Hızlı bir şekilde hücre bölünmesi başlar.

Hamileliğiniz henüz çok yeni olmasına rağmen işler yürümeye devam ediyor! 200 milyonu aşkın rakibini alt ederek yumurtaya ulaşan birinci sperm yumurtaya nüfuz ettikten sonra yumurtalar kapanır ve artık sperm kabul etmez.

Bebeğinizi oluşturacak olan bu iki hücre çekirdeği yumurta içinde biraraya gelerek zigotu oluşturur, yani döllenmiş yumurtayı. Bu iki hücre bebeğinizin cinsiyetini, göz ve saç rengini ve daha 200’ü aşkın genetik özelliğini belirler.

Karnınızdaki Gelişmeler

Artık bebeğinize çok iyi bakmalısınız. Şimdi, eğer gebe kalmadan önce yapmadıysanız, artık bunları yapmalısınız:

  • Sigarayı bırakın. Bu yazımız faydalı olabilir!
  • Alkolden kaçının.
  • Uyuşturucudan ve uyuşturucu etkisi olan ilaçlardan uzak durun: “bitkisel takviye” etiketli olanlar ve cilt kremleri (sivilce ilaçları gibi) dahil ve hatta içeceklerde bulunanlardan da (kafein gibi) uzak durun.
  • Şu an almakta olduğunuz veya daha önce almış olduğunuz reçeteli ilaçları veya varsa başka tür ilaçları hemen doktorunuza bildirin.
  • Yüksek miktarlarda vitamin almaktan kaçının: eczanelerde satılan gebelik öncesi vitaminler veya günlük çiğneme vitaminler yeterlidir. Gebe kalmaya çalışan tüm kadınlar için idealdir.
  • Bir doktor veya diş hekimi ile herhangi bir tıbbi randevunuz varsa, onlara hamile olabileceğinizi bildirin.
  • Günlük beş porsiyon farklı meyve ve sebzeler yiyin. Daha fazlası için: Hamilelikte beslenme.
  • Bol bol su için.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Hamilelikte Yaş Sorun mu?

Birkaç kadına onlara göre hamileliğin ideal yaşının ne olduğunu düşündüklerini sorun; oldukça farklı cevaplar alırsınız. Her şey kadının sağlığına, kişiliğine, enerjisine, ve hayata bakış açısına bağlıdır. Yaşınızı değiştiremeyeceğiniz gibi, ne kadar yaşlı olursanız olun, mutlu ve sağlıklı bir deneyim kazanma şansınızı artıracak adımlar mutlaka vardır. -İşte bilmeniz gereken şeyler burada.

3. hafta için düşünülmesi gereken şeyler

Henüz başlamamış iseniz, günde 400 mikrogram folik asit içeren doğum öncesi multivitamin takviyesi almaya başlamalısınız. Hamileliğiniz kesinleştiğinde bu miktar 600 mikrogram olmalı. -Multivitamin takviyeleri için uzman tavsiyeleri burada.

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir