Hafta Hafta Gebelik – Hamilelikte 2. Hafta

Gebelikte İkinci Hafta

İşte hamileliğinizin ikinci haftasında olup bitenler. Önce bebeğinizdeki sonra vücudunuzdaki ve karnınızdaki gelişmeler. Hamilelikte 2. hafta:

Bebeğinizdeki Gelişmeler

Yumurtlama meydana gelir. Yumurtanız sperm beklemektedir. Hamile kalmak istiyorsanız ilişki için en uygun zamandır. Bu haftada 10. günden itibaren her gün yada gün aşırı ilişkiye girmek hamile kalma olasılığınızı oldukça artırır. Ovülasyon testi çok yardımcı olabilir.

Karnınızdaki Gelişmeler

Bazıları gebe kalma anını hissettiklerine dair yemin etse de çoğu kadın bunun farkına varamaz. Gebelikten üç ilâ beş gün sonra implantasyon gerçekleşir. İmplantasyon embriyonun rahim duvarına yerleşmesidir. İmplantasyon sonrası ilk üç aylık dönemdeki radikal hormonal değişiklikler baş gösterir.

Öneriler ve Yapılması Gerekenler

Gebelik Testi

Adetinizin geciktiği ilk gün gebelik testi yaparsanız %10 ihtimal de olsa yanlış negatif çıkma olasılığı bulunmaktadır. Yani hamile olduğunuz halde sonuç negatif çıkabilir. Hamile olduğunuz halde hamile olmadığınıza inanırsanız bunun fiziksel ve ruhsal zararları dokunabilir.

Bu riske girmemek için hamile olduğunuzu varsayarak bir hafta sonra testi tekrarlamanızı tavsiye ederiz. Böylece hamile olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmiş olursunuz. <İşte gebelik testi hakkında bilmeniz gerekenler.>

2. hafta için düşünülmesi gereken şeyler

Gebeliğinizin ilk yada ikinci haftasından itibaren göğüslerinizde ekstra bir hassasiyet görülebilir. Çünkü vücudunuz hamileliğinizin erken dönemlerinde çok fazla östrojen ve progesteron üretir bu da göğüslerinizdeki bezelerin büyümesini sağlar.

Bu hormon dalgalanması göğüslerinizin daha çok sıvı tutmasına ve ağır hissetmenize sebep olur. Ayrıca ağrı ve aşırı hassasiyet oluşur. Buna hazırlıklı olsanız iyi olur bizden söylemesi.<Hamileliğiniz boyunca göğüslerinizde ne gibi değişiklikler olur?>

Buket Karahan

Kendimi evli, mutlu, çocuklu diye nitendirmeyi seviyorum. Biraz klasik oldu ama idare edin kızlar. 2 kızım var canlarım benim, iyi ki varlar. Bizim evde CEO olarak görev yapmaktayım. Araştırma, geliştirme, takıştırma, yakıştırma işlerini seviyorum. Bildiklerimi, öğrendiklerimi, yaptıklarımı, gördüklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir