Gebelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?

Hamilelik öncesinde belli bir plan ve program dâhilinde ilerlemeniz oldukça önemlidir. Kendi takviminizi bilerek hamileliği istediğiniz gibi ayarlamış olmanız gebelik boyunca her şeyin kontrollü ilerlemesine de yardımcı olacaktır. Kontrolü sağlamanız gereken noktalardan biri de aldığınız kilolardır. Hamilelik öncesinde standart kilosunda olan bayanlar daha sonra en fazla ne kadar kilo olacaklarını öğrenmeli bu doğrultuda ilerlemelidir.

Gebelikte Toplam Kaç Kilo Alınmalı?

Hamileliğinizde ne kadar kilo alacağınız, tamamıyla size bağlı olan bir durumdur. Ne kadar sağlıklı beslendiğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız oldukça önemlidir. Bunun için olabildiğince dikkatli olmanız gerekmektedir. Hamileliğe başlarken olması gereken standart kiloda olan bayanlar tüm hamilelik boyunca en fazla 13 kilo almalıdır. Fazlası yağ olarak kalacak ne anneye ne de bebeğe fayda sağlamayacaktır. Aynı zamanda hamileliğin zorlu ilerlemesine de sebebiyet verecektir.

Kilolu Anne Adayları Gebelikte toplam Kaç Kilo Almalı?

Hamileliğinize başlarken sahip olduğunuz kilolar çok önemlidir. Eğer fazla kilolu bir başlangıç yaparsanız bu durumda hem hamileliğiniz hem de sonrası çok zorlu geçecektir. Hamilelik boyunca aldığınız kiloyu kontrol altında tutmanız sağlığınızı korumanız demektir. Kilolu bir hamilelik başlangıcında olan anne adaylarının tüm hamilelik boyunca en azla 8-9 kilo alması gerekmektedir. Daha fazla alınması durumunda doğum güçleşecek, annenin ve bebeğin sağlığı risk altına girecektir.

Zayıf Anne Adayları Gebelikte toplam Kaç Kilo Almalı?

Hamileliğe adım atarken zayıf olan anne adaylarının bebeğin gelişimi için kilo almaları önerilmektedir. Doktorun beslenme çizelgesine uyum sağlanması bu açıdan oldukça önemlidir. Özellikle başlangıç kilosu düşük olan annelerin tüm hamilelik boyunca en az 15 kilo almaları gerekmektedir. Daha fazla almalarında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Bununla beraber annenin kendini hamilelik sonrasında da toparlaması amaçlanmaktadır.

Hamilelikte Alınan Kiloların Ne Kadarı Annede Kalmaktadır?

Hamilelik, göreceli bir süreçtir. Bu nedenle bu süreci olabildiğince kişisel geçirmek gerekmektedir. Herkesin aldığı kilo, değerler ve sonrasında verilen kilosu farklı olmaktadır. Bu süreçte genel bir ifade kullanmak gerektiğinde annenin alınan kiloların 4500-5000 gramını kendinde sakladığı tespit edilmiştir. Annede yağ olarak kalan bu birikim doğum sonrasında da kendini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir