Gebelikte Kegel Egzersizleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Kegel egzersizleri doğum sonrasında idrar tutamama, mesane sarkması sorunu yaşama gibi birçok probleme engel olacak egzersiz çeşitleridir. Vajina çevresini saran kaslar özellikle normal doğum sonrasında yıpranır ve gücünü kaybeder. Dolayısıyla bu çevrede kas güçsüzlüğü kendini göstermeye başlar. Kas güçsüzlüğüne engel olmak, kasların daha kontrollü çalışmasını sağlamak için Kegel egzersizleri yapılmaktadır.

Gebelikte Kegel Egzersizleri Nedir?

Vajina çevresinde yer alan pelvik taban kaslarını çalıştırmaya yarayan egzersizlere Kegel egzersizi adı verilmektedir. İlk kez 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından keşfedilmiş daha sonra bu isimle anılmaya devam edilmiştir.

Temel prensibi sıkma ve bırakma ikilemi üzerine oturan egzersizlerde vajina çevresinde yer alan kasların güçlendirilmesi amaç edinilmektedir. Birkaç pozisyonda rahatlıkla yapılabilen bu egzersiz özellikle hamilelik sürecinde, hamilelik sonrasında devamlı yapılması gereken egzersizlerdendir.

Gebelikte Kegel Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Gebeliğinizde Kegel egzersizlerini düzenli olarak yaparsanız kaslarınızın eski sıkılığına kavuştuğunu görebilirsiniz. Kastedilen sıkılık ise cinsel birlikteliğinizden zevk almanızı sağlayacak, yaşlanma sonucu oluşabilecek sarkıklıkları engelleyecektir. Özellikle idrar tutamama ve mesane sarkması sorunlarına, Kegel egzersizleri kadar profesyonel çözüm bulmak oldukça zordur. İlerlemiş mesane sarkmasının tek çözümü ameliyattır. Bu noktaya gelmeden bir süre önce egzersizleri yapmaya başlamalı daha sağlıklı sonuçlar elde etmelisiniz.

Kegel egzersizlerini birkaç hafta boyunca düzenli olarak yaptığınızda kaslarınızın yavaş yavaş daha güçlü bir hal aldığını fark edebilirsiniz. Güçlenmeyi arttırmak için en az 3 ay devamlılık göstermelisiniz. Kegel egzersizleri hem idrar, mesane problemlerinin tedavisinde hem de cinsel yaşamda oldukça faydalıdır.

Gebelikte Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizine başlamadan önce mesanenizi boşaltmanız gerekmektedir. Tuvaletinizi yaparken yaklaşık 3 veya 4 kez tutup bırakın. Bu şekilde çevre kasları kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Aynı işlemi tuvaletten çıktıktan sonra günde 3 ayrı set halinde yapmaya çalışın.

Sabahları uyandığınızda 10 kez arka arkaya kaslarınızı sıkıp bırakmalı daha sonra ara vermelisiniz. Öğle ve akşam vakitlerinde de aynı şekilde egzersize devam ettiğinizde herhangi bir problem yaşamadan kaslarınızın güçlenmeye başladığını fark edersiniz. Güçlenen kaslar sonucunda ilk olarak tuvalet tutma sorununa çözüm bulursunuz. Daha sonra vücudunuz kendini görüntü olarak da toparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir