Gebelikte Diyet Yapılır Mı?

Hamilelik sürecinde keyfi diyet yapılması, doktorlar tarafından önerilmemektedir. Çoğunlukla takvimli ilerlemek, hamile kalmadan hemen önce ideal kilonuza gelebilmek için diyet yapmanız daha sağlıklıdır. Bunun temel nedeni hamilelikte alacağınız kilolardır. Hamile kaldıktan sonra keyfi olarak gebelikte diyet yapılması, yenilmesi gereken besinlerden eksiltilmesi, vücudun halsiz kalmasına bebeğin gelişimini tamamlayamamasına neden olmaktadır. Bununla beraber her diyetin aynı olmadığı da bilinmelidir. Bazı diyetlerin zorunlu ve kontrollü şekilde uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Riskli Kilo Durumunda Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra endişe etmeye başladığınız ilk konulardan biri aldığınız kilolardır. Hamilelik öncesi zaten fazla kilonuz varken bir de gebelik söz konusu ise riskli grupta yer alıyorsunuz demektir. Bu durumda yapılması gereken tek şey kontrollü diyettir.

Doktorlar özellikle obezite oranlarına yakın olan anne adayları için diyet zorunluluğu koşmaktadır. Kilonuz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını riske atacağı için doktorlar tarafından diyet şartı sunulmaktadır. Bu süreçte doktor kontrolünden kaçınmamanız, attığınız her adımı bildirmeniz ekstra önemlidir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Hamilelik sürecinizde kilolarınız sizi rahatsız etmiyor ancak sağlıklı beslenmediğinizi düşünüyorsanız sağlıklı beslenme diyetlerini yapabilirsiniz. Özellikle abur cubura, fast food besinlerine çok düşkün olan annelerin bu diyetleri uygulaması gerekmektedir.

Doktorunuzun onayını aldıktan sonra profesyonel bir diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme analizi yapabilirsiniz. Bu şekilde hamileliğinizde ihtiyacınız olan tüm sağlıklı gıdaları alabilir, sağlıksız ve zararlı olanlardan kurtulabilirsiniz. Bu süreç, bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için de oldukça önemlidir.

Hamilelikte Hastalık Diyeti Yapılır mı?

Gebelikte diyet yapma zorunluluğunun en yüksek olduğu başlık sağlıktır. Anne ve bebekte tespit edilen bazı hastalıklar, diyet yapmayı mecburi kılmaktadır. Özellikle şeker hastalığı her ikisinin de sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle yenilen besinlerin hastalık oluşturmaması oldukça dikkat gerektirmektedir.

Hem annenin hem bebeğin, bu süreci sağlıklı atlatabilmesi için diyetin doktor kontrolünde yapılması önemlidir. Onay alınarak yenilecek ve yenilmeyecek besinler tablosu çıkarılmalıdır. Diyet boyunca annenin tüm kurallara uyması, hastalığın ufak sıyrıklarla atlatılmasını sağlayacaktır. Hamilelik sürecinde yapılan en riskli ve mecburi diyetler hastalık diyetleri olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir