Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren içinizde bir canlı büyüttüğünüzü bilirsiniz. İnanmakta zorlandığınız bu durum, bebeğinizin kendini hissettirmesi hareket etmesi ile gerçeğe dönüşür. Anne karnında büyüyen bebeğin henüz ilk haftalarında gelişimini tamamlamasının ardından hareket etmeye başladığı bilinmektedir. Hareketlerin takibinin yapılması, ultrasonla kontrol edilmesi bebeğin gelişimsel takvimi açısından oldukça önemlidir.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Anne karnında gelişimini sürdürmeye başlayan bebek henüz çok erken sayılabilecek haftalarda harekete başlamaktadır. Çoğunlukla 9.haftada hareket düzeni başlamış olsa da kimi anneler için 8, kimileri için 10.hafta olarak belirlenebilmektedir.

Anne 9. haftada olan bu hareketlerin neredeyse hiçbirini hissetmese de çoğunlukla ultrason ile farkına varılabilecek hareketlerdir. Ultrason hareketlerine bağlı olarak bebeğin refleksif hareketleri de devamlılık gösterir. Anne yalnızca ultrason ile bebek hareketlerini görebilir. Yalnızca 2 cm civarında olan bebeğin büyüdükçe bağımsız hareketleri de takip edilebilecektir.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğinizin büyümesiyle orantılı olarak gösterdiği hareketler de hissedilebilecektir. Özellikle rahim duvarına kadar gelen hareketler rahatlıkla fark edilebilecektir. 9.haftada hareket etmeye başlayan bebeğin anne tarafından fark edilmesi ise en erken 16.haftada başlamaktadır.

16.hafta ile 20.hafta arasında bebeğin hareketlerini hissetmek, hareket duyarlılığını arttıracaktır. Kimi gebeliklerde bu süre 22.haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle annenin panik yapmaması, sabırlı olması gerekmektedir. İlk gebeliklerde geç hissedilen hareketler 2 ve 3.doğumlarda 16. haftada rahatlıkla hissedilebilmektedir.

Gebelikte Erkek Bebek Mi Kız Bebek Mi Daha Erken Hareket Eder?

Gebeliğin en heyecan verici anlarından biri cinsiyetin öğrenildiği andır. Bebeğin cinsiyetine bağlı pek çok karar alınsa da gelişimsel takvimin cinsiyetle ilgisi olmadığı unutulmamalıdır. Bebeğinizin kaçıncı haftada hareket edeceği, sizin bu hareketleri ne zaman hissedeceğiniz ve ne zaman tekme atmaya başlayacağı değişkenlik göstermektedir.

Değişen bu durumlar üzerinde bebeğin cinsiyetinin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Erkek çocuklar daha hareketli olur, kızlar daha sakin durur gibi inanışlar tamamıyla yanlıştır. Bebeklerin cinsiyetinden bağımsız olarak bazılarının daha hareketli bazılarının ise çok daha sakin olduğu bilinmektedir. Sakin olan bebeğin herhangi bir sorun teşkil etmediği de unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir