Fast Food Diyeti Nedir?

Yoğun iş temposundan kaynaklı olarak bireylerin fast food yiyeceklerine yönelik tüketimleri günden güne artış gösteriyor. Bir süre sonra bağımlılık yapan bu yiyeceklerin yanlış tüketimleri sonucunda kilo almak ise kaçınılmaz olacaktır. Nitekim bu durumun önüne geçmek için fast food diyeti ortaya atılmakta.

Bağımlısı olan ve sürekli tüketenler için sağlıklı diyet programları hazırlanıyor. Öyle ki mide sağlığı açısından da diyet programlarına yer verilmesi önem arz eder. Başta sabahları önerilen yiyecekler listesi göz atacak olursak;

 • Yaklaşık 200 gram kadar süt tüketimlerinin sabahları göz önünde bulundurulması gerektiğini göreceksiniz.
 • Sadece 3 kaşık kadar mısır gevreği ya da müsli tüketimleri de yine yerini alıyor.
 • Yine sabah yapılan kahvaltının 1 saat arkasından da meyve tüketimlerine yer verilir.
 • Sadece 1 porsiyon olacak şekilde elma ya da portakal gibi taze meyvelerden yana tercihlerde bulunabilirsiniz.

Başta sabah öğünlerinin atlatılmaması önem arz eder. Özellikle de metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışması adına mutlaka meyve tüketimlerinde bulunmak gereklidir. Fast foodlardan kaynaklı olarak midelerde zaman zaman sağlık sorunları yaşanır.

Bu tarz sorunların da ortadan kalkması için mısır gevreği gibi lif oranı yüksek yiyeceklerin kahvaltıda önerilmesi temel alınıyor. Sonuç olarak başta kahvaltı öğünlerinde temkinli davranmak ilerleyen saatlerde sağlıksal herhangi bir sorun yaşamanızı engelleyecektir.

Fast Food Diyeti: Öğlenleri Neler Tüketilir?

Çalışan kesimin bu tarz diyetlere daha fazla önem verdiği açıktır. Öyle ki öğle aralarında genel olarak fast food tüketimlerinin baş gösterdiğini göreceksiniz. Sonuç olarak da sabah kahvaltısı gibi yine öğle arası için de önerilere yer verilir.

Önerileri harfi harfine uygulamak bazen zorlayıcı olabilir. Ancak en azından fast food tüketimleri arasında su almanız faydalı olacaktır. Metabolizma ya da mide üzerinden yaşanılan sağlık sorunlarını göz ardı etmek adına bu tarz önlemlerin baştan alınması gereklidir. Sonuç olarak;

-Öğle Yemeği; Çalışanların öğle yemeklerin fast foodları tercih ettikleri bilinir. Bunun için de hamburger diyet listelerinde yerini almaya devam ediyor. Nitekim öğlenlerin 1 adet olacak şekilde hamburger tüketimlerinde bulunmanız mümkün. Yanında içecek olarak kola tercih edilecekseniz mutlaka diyet kola tercihinde bulunmanız gereklidir. Şeker dengesini ayarlamak için de kolaların diyet olarak tercih edilmesi önem arz eder.

-Ara Öğün; Diyet listelerinde sürekli olarak ara öğünlere yer verilir. Nitekim midenin aç kalması kilo vermede sorunlar yaratabiliyor. Bu durumun da önüne geçmek için baştan ara öğün listelerine de göz atmak gereklidir. Fast food diyeti kapsamında da ara öğünlere yer verilir. Kepekli ekmek içerisinde kaşarlı tostun karşınıza çıktığını göreceksiniz. Yağsız olacak şekilde hazırlanan tost yanına ayran tercih edilmelidir.

Bu gibi diyet programlarından öğünlerde ve ara öğünlerde değişimler meydana gelebilir. Örneğin isteğe bağlı olarak ara öğünlerde yağsız salatadan yana da tercihlerde bulunabilirsiniz. Ya da döner ile kepeksiz ekmek uyumundan da faydalanarak öğle aralarından programlardan devam etmeniz esas alınır.

Fast food diyeti, hambuger diyeti

Fast Food Diyeti Akşam Öğünleri

İlk güne özel olarak 1 kase olacak şekilde yoğurtların baş gösterdiği açıktır. Bunun akabinde tok tutması amacıyla 1 adet kepek ekmeğine de yer verilir. Yine isteğe bağlı yağsız olacak şekilde salata tercihlerinde de bulunabilirsiniz.

Akşam öğünlerinde de yine ara öğün programlarına yer verilir. Sabahları olduğu gibi akşam 22.00’a kadar olacak şekilde 1 porsiyon meyve tüketimlerinde bulunmanıza izin verilecektir. Yine taze meyvelerden yana ilerlemek faydalı olacaktır. Bunun dışında ki akşam öğünleri olarak;

 • 1 adet enginar ve 8 kaşık kadar sebze yemeği de akşam öğünleri arasında gösterilir.
 • Sebze yemekleri yanında da 1 kase kadar yoğurt tüketilmesine izin veriliyor.
 • Yanında 1 dilim ekmek ve salatanın da eşlik etmesi mümkün olmakta.
 • Öğle arasını çok kaçırmamak şartıyla 6 adet ızgara köfte hakkınızı da kullanabilirsiniz.
 • Sadece 4 kaşık kadar yanında pilav olacak şekilde köfte menülerine de yer verilir.

Bunun gibi çeşitli öğün aralıklarının sunulması söz konusudur. Uzmanlar sayesinde uygun diyet programları hazırlanır. Haftalık olacak şekilde hazırlanan programlara belirlenen süreye kadar uymanız gereklidir. Bu sürenin sonunda tekrar kontrollere bakılarak yeni programlar hazırlanır.

Listelere göre hareket edenlerin de hem kilolar hem de sağlık açısından herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması esas alınır. Öyle ki bunun için kişiye özel tetkikler sonucunda programların hazırlandığını da göreceksiniz. Başta yaş ve kas oranları için özel tetkiklere yer verilir. Sonrasında da bu tetkiklere bağlı olarak listelere yer verilmesi daha doğrudur. Sadece beslenme değil her liste içerisinde egzersiz programlarına da yer verildiğini uzmanlar kapsamında göreceksiniz.

Fast Foodculara Özel Alışveriş Programı

Fast food tüketimlerinde aşırıya kaçanlar için özel alışveriş listeleri dahi sunuluyor. Öyle ki alışveriş sırasında temin edilen yiyecekler tüketilecektir. Bunun için de listelere göz atarak ilerlemeniz daha planlı bir şekilde diyet programlarından yana ilerlemenize katkı sağlar. Bunun için de karşınıza çıkacak olan;

-İçecekler; Başta süt diyet programlarına yer vermek adına kaçınılmaz içeceklerin başında gelir. Hemen arkasından ayran ile diyet kola seçeneklerine de yer verildiğini göreceksiniz.

-Sebze; Marul ve domates alışveriş listelerinin hep başında yerini alır. Bunun yanı sıra diyet programlarında rokaya da yer verildiğini göreceksiniz.

-Meyveler; Elma, portakal ve kivi listelerde bulunuyor. Özellikle de öğün aralarında önemli olduğu için çoklu taze meyve alışverişlerinden yana ilerlemeniz gereklidir.

-Kahvaltılık; Beyaz peynir ve mısır gevreği bu anlamda yerini alır. Genel olarak da mısır gevreği ile süt ikilisinin diyet programlarında sıklıkla tercih edildiğini de göreceksiniz. Bunların dışında tatlı bisküvilerin ve karper peyniri de yerini alıyor.

-Etler; Tavuk ile ton balık seçenekleri de temin edilmeli. Köftelik olacak şekilde kıymaların da alınması gerekiyor. Öyle ki protein ihtiyacının karşılanması adına bunun gibi ürünlere dikkat etmeniz isteniyor.

Yoğurt, hamburger ekmeği, kaşar peyniri, salam, zeytin ve yumurta gibi pek çok içeriğin listede yerini aldığını göreceksiniz. Tüm bu listeyi temin ederek alışverişinize yer vermeniz diyet programlarından ilerlemek adına da fayda sağlayacaktır. Bunun için listelere göz atmalı ve arkasından da alışverişlerden yana ilerlemeniz mümkün.

Fast Food Diyetlerinde Önemli Hususlar

Zayıflamak için diyet programlarında temel olarak su tüketimlerine dikkat çekilir. Yine fast food listelerinde de su tüketimlerinin baştan sunulması esas alınıyor. Bu anlamda 2 litreden ziyade 3 litreye kadar dahi su tüketimlerinin altı çizilir. Bunun gibi önemli hususlara da göz atarak ilerlemeniz diyet programlarından yana sonuç almanıza katkı sağlar. Karşınıza çıkacak olan önemli detaylardan bazılarını sıralayacak olursak;

 • Yatmadan mutlaka 2 saat öncesinde herhangi bir şey yememeye dikkat etmeniz gereklidir.
 • Maksimum 22.00′ a kadar da akşam yemeğinin sonlandırılması gereklidir.
 • Erken öğünlere yer verilmesi kilo vermek ve sağlıklı olmak adına da fayda sağlar.
 • Salata türünden tüm besinlerin günün her saati tüketilmesine izin verilir.
 • Düzenli egzersiz programları da yine hızlı sonuç almanıza katkı sağlayacaktır.

Bunun gibi temel hususların da göz önünde bulundurulması halinde yiyecekler ne olursa olsun sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır. Kilo vermenin yanı sıra korumak amacıyla da belirlenen yeme – içme alışkanlıklarının göz önünde bulundurulması önem arz eder. Nitekim devamında da dikkatli olmalı ve özellikle de egzersiz programlarından ilerlemek gereklidir.

Fast Food Diyeti Egzersiz Programları

Diyet nasıl olursa olsun sağlık açısından egzersizlere her zaman yer vermek gereklidir. Bu anlamda fast food tüketimlerine yer verenlerin özellikle de dikkatli olmaları gereklidir. Öyle ki tükettikleri yağlı yiyeceklerden kaynaklı olarak ileride ciddi sağlık sorunları baş gösterebilir. Örnek verecek olursak;

 • Yağlı yiyeceklerden kaynaklı obezite sorunlarının da yaygın olarak yaşandığını belirtmek gereklidir.
 • Kolesterol sorunları da belirli bir yaştan sonra yine karşınıza çıkabilir.
 • Yüksek tansiyon problemlerinin de yağlı yiyeceklerden kaynaklı meydana çıkması mümkün olmakta.
 • Aşırı kilo alanların zamanla hareket kabiliyetlerinde de kısıtlamalar baş gösterir.
 • Eklem rahatsızlıklarının da sonuç olarak karşınıza çıkması söz konusudur.

Bunun gibi çeşitli rahatsızlıkların zamanla ciddi sorunlara dönüşmemesi için dikkatli olmakta fayda var. Özellikle de geçerli diyet programları kapsamında hareket edenlerin ileride sağlıklı olmaları temel alınır. Bunun için protein, kalsiyum, karbonhidrat gibi temel besin ögeleri göz önünde bulundurularak diyet listeleri hazırlanır.

Fast food tüketimlerinden vazgeçemeyenlerin dahi geçerli listeler sayesinde sağlık sorunları yaşamamaları esas alınır. Nitekim sadece listelere değil bunun yanı sıra egzersizlere de yer vermeniz gereklidir.

Sporsal faaliyetler sayesinde eklem rahatsızlıklarının dahi önüne geçilir. Üstelik diyet sayesinde istediğiniz formu koruyabilmek için de egzersizler önemlidir. Bunun için hem yeme-içme hem de egzersiz programlarının göz önünde bulundurulması fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir