Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik hormonlarının salgılanmasıyla beraber vücutta bazı değişimler görülmeye başlar. Hamilelik belirtileri olarak isimlendirilen bu değişimler sayesinde haftalık ve aylık izler takip edilir. Belirtilerden birkaç tanesini arka arkaya fark ettiğinizde hamile olduğunuzdan neredeyse emin olabilirsiniz.

Başlıca Hamilelik Belirtileri

Regl Gecikmesi

Hamilelik belirtisi denildiğinde akla gelen ilk ipucu regl olmamaktır. Regl düzeninizde herhangi bir gecikme olduğunda hamileliğin belirtilerinden birini tamamlamış sayılırsınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli detay her regl gecikmesinin hamilelik anlamına gelmediğidir. Aynı şekilde her hamilelikte de ilk belirtiler arasında gecikme görülmeyebilir.

Halk arasında üstüne görme olarak nitelendirilen kanamaların olması da hamileliğiniz konusunda yanılmanıza neden olabilmektedir. Regl gecikmesiyle beraber zaman kaybetmeden test yapmanız, durumun netleşmesine yardımcı olacaktır.

Göğüslerde Hassasiyet

Erken hamilelik belirtileri arasında yer alan göğüs hassasiyeti, dikkat gerektiren bir belirtidir. Özellikle adet öncesinde de sık karşılaşılan bir durum olduğu unutulmamalıdır. Bunun için göğüslerinizde hassasiyet hissetmeye başladığınızda birkaç belirtinin daha kendini göstermesini beklemelisiniz.

Mide Bulantıları

Hamilelik belirtisi denildiğinde akla gelen bir başka nokta ise mide bulantılarıdır. İlk aylarda kendini gösteren ve daha sonra kaybolan bu bulantılar kişinin regl gecikmesi ile beraber emin olmasına yardımcı olmaktadır.

Yükselen ve değişen hormonlar vücudun alışık olmadığı bir seyirde ilerlediğinde mide bulantısına sebebiyet vermektedir. Kişiye göre değişmekle beraber çoğunlukla 3. ayda sona ermektedir.

Yorgunluk Ve Uyku Hali

Erken hamilelik döneminde yer alan belirtilerden bir diğeri yorgunluktur. Kişi hamileliğin ilk birkaç ayında devamlı yorgun ve halsiz hissedecektir. Hormonsal değişimlerin neden olduğu bu sorun bir süre daha devam edip kaybolmaktadır. Bununla beraber kişiye göre değişen uyku durumu da belirtiler arasında kabul edilebilir. Devamlı uyuma isteği, uykunun daha derin ve uzun sürmesi, uyanıldığında uyku isteğinin azalmamış olması gibi belirtiler kendini gösterebilmektedir.

Vücut Isısında Değişim

Hamileliğin öğrenildiği ilk aylardan itibaren vücutta ısı değişiklikleri göze çarpmaktadır. Çoğunlukla ateşi olduğunu düşünen kişi, halsizlik ve yorgunlukla beraber grip olduğuna inanmaktadır. Hamilelikte de tıpkı gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi ısı artışı görülür. Çoğunlukla 1 derecelik ısı yükselmesi olur.

Bu belirtilerden birini veya birkaçını görürseniz hemen bir gebelik testi almayı ihmal etmeyin. Sonucu keşinleştirin ki hamile iseniz günümüzde bolca tüketilen zararlı gıdalar ile bebeğinizin gelişimine negatif etkide bulunmayasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir