Emzirirken Sigara İçmek Bebek İçin Zararlı Mı?

Annelik sürecinde bebeğin sağlığını düşünmek için kötü alışkanlıkların terk edilmesi veyahut ertelenmesi gerekmektedir. Yalnızca hamileliği öğrendiğiniz ilk aylarda değil tüm süreç boyunca bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Terk edilmesi gereken kötü alışkanlıkların başında sigara kullanımı gelmektedir. Tükettiğiniz sigaranın bebeğinize çok yönlü zararı olduğunu unutmamalı, sağlıklı gelişim gösterebilmesi için içmeyi bırakmalısınız. Bebeğinizi emzirirken sigara içmek birçok soruna yol açmaktadır.

Emzirirken Sigara İçmek Bebeğin Gazını Arttırmaktadır

Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk andan itibaren emzirerek duygusal bir bağ kurarsınız. Kurduğunuz bu bağın sağlıklı şekilde devam edebilmesi için düşünceli davranır, çocuğunuzu tüm zararlı ortamlardan korumak istersiniz. Korumak istediğiniz bu ortamlardan biri de sigara dumanının yoğun bulunduğu ortamlar olmalıdır.

Bebeğinizin dolaşım sahasında kesinlikle sigara içmemeli, içilmesine izin vermemelisiniz. Ortam dışında sizin kullanmış olmanız da bebeğe doğrudan etki edecektir. Emzirme yoluyla sigaranın tüm olumsuzluklarını bebeğinize taşımış olursunuz. Sigara, bebeğin süt yoluyla gaz biriktirmesine neden olmaktadır. Ardı arkası kesilmeyen ağlamalar ve sancıların temel nedeni sigara içen anneden alınan süt olabilmektedir.

Emzirirken Sigara İçmek Bebeğin Emmeyi Reddetmesine Neden Olmaktadır

Emzirme döneminde sigarayı bırakamayan annelerin bebekleri devamlı huzursuz olmaktadır. Hem emdikleri sütün rahatsız etmesi hem aldıkları havanın yeterince temiz olmaması bebeklerin sağlığını bozabilmektedir. Bunun yanında çocukların %80’nin sigara içen anneyi emmeyi reddettikleri görülmektedir. Sigara içerek düzenli emzirmeyi sağlamak oldukça zordur. Bu şekilde emen bebeklerin çoğu, yaşını geçtikten hemen sonra emmeyi bırakmaktadır.

Emzirirken Sigara İçmek Sütü Azaltmaktadır

Emzirme döneminde en az bebeğin sağlığı kadar kendi sağlığınızı düşünmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Emzirme sürecinde sigara içmeniz vücudunuzda salgılanan hormonları baştan sona değiştirmektedir. Dengesiz salgılanan hormonlar ise sütünüzün azalmasına sebebiyet vermektedir. Bebeğinizin aç kalmasına, süt yerine hava çekmesine neden olan bir yetersizlik ortaya çıkmaktadır.

Emzirirken Sigara İçmek Süte Doğrudan Etki Etmektir

Emzirme döneminde sigara içen annelerin sütü kontrol edildiğinde sütlerinde yüksek oranda nikotin olduğu tespit edilmiştir. Bebeğiniz doğrudan sigara içmese, sigara içilen ortamda bulunmasa da sütünüzle nikotin vermiş olursunuz. Bu da bebeğinizin sağlığını kendi elinizle riske atmak demektir. Emzirme dönemine girmeden önce sigarayı bırakmalı en azından kullanım sıklığını ertelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir