Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Gerekli Mi?

Doğum sonrasında alınan kiloların vermiş olduğu olumuz bir inanç vardır. Hangi doğum türünü tercih ettiğinize göre değişen sarkma inancı, sizi önlem almak zorunda bırakmaktadır. Emzirme dönemi girdiği gibi korse kullanmaya başlarsanız göbeğinizin toparlanabileceğini düşünürsünüz.

Kimi anneler için korse avantaj sağlarken kimilerinde pek de etki yaratmamaktadır. Sizin fizyolojik tavrınız herkesle aynı olmaz. Bu nedenle korsenin %100 olumlu sonuç doğurduğunu söylemek pek de doğru olmayacaktır.

Normal Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Gerekli mi?

Doğum yaptıktan sonra karın kaslarınız gevşer. Özellikle normal doğumun en doğal sonucu karın kaslarında gevşeme ve sarkıklık meydana gelmesidir. Hamilelik sürecinde yeterince gergin ve güçsüz olan kaslar, doğumdan sonra kendini bırakır.

Göbekte ve karın altında meydana gelen bu sarkmaları biriken yağlar takip eder. Dolayısıyla sarkmanın önüne geçebilmek için korse kullanımına başvurulmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda normal doğum sonrası korse kullanımının vücuda herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Aksine derinin hava almasını yavaşlattığı için alerjik reaksiyonları tetiklemektedir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Gerekli mi?

Sezaryen doğum, normal doğuma nazaran daha çok kilo bırakan bir doğumdur. Normal doğumda biriken tüm kitle, dışarı atılırken sezaryende içerde kalmaktadır. Bu nedenle annenin aslında ameliyat olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrasında göbekte sarkma ve şişkinliğin görülmesi doğal bir sonuçtur. Bu doğal sonucu ortadan kaldırabilmek için pek çok anne korse tercih etmektedir. Doğumunuzdan en az 6 ay sonrasına kadar korse kullanmanız doğru değildir. Özellikle dikişli bölgeye verdiği zarar nedeniyle doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Doğum Sonrasında Korse Kullanmanın Sakıncaları Nelerdir?

Doğumunuzu ne şekilde yaparsanız yapın, hamileliğiniz boyunca aldığınız kilolardan kurtulmanız birden mümkün değildir. Aniden zayıflamak ve aldığı tüm kiloları vermek isteyen annelerin yaptığı en büyük yanlış korse tercih etmektir.

Korse özellikle sezaryen doğum yapmış anneler için sakıncalı bir tercihtir. Karın bölgesini sıkan, dikişleri zorlayan, ameliyat yerine zarar verebilen korseler ne kadar konforlu olursa olsun doktor onayı verilmediği sürece kullanılmamalıdır. Aksi halde vücudunuzu uzun süre toparlayabilmeniz söz konusu olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir