Doğumda Nefes Tekniklerinin Faydaları

Doğumda nefes kontrolü çok önemlidir. Doğum başladığı andan itibaren annenin sancılarla kendini kaybetmemesi önemlidir. Anne ne kadar bilinçli davranışlar sergilerse doğum o kadar kolay gerçekleşir. Bu nedenle özellikle nefes alışverişleri kontrol altında tutmaya özen göstermelidir.

Doğru nefesle annenin doğuma konsantrasyonu net şekilde sağlanabilmektedir. Dikkatini dağıtmadan odaklı ıkınması, çocuğun daha rahat gelmesine yardımcı olmaktadır. Uygun ıkınma tekniklerini bilen anne aynı zamanda uygun nefes tekniklerini de öğrenirse bebeğine de kendine de oksijen kazandırır.

Doğumda Nefes Tekniğinin Faydaları

Doğum yaparken nefes alıp veren anne kendine ıkınma arası molalar yaratır. Bu molalar nefesle beraber güç toplamasını sağlayacaktır. Nefes alırken kendini daha iyi hisseden anne, verirken ıkınmayla beraber vermelidir. Bu şekilde her ıkınma biraz daha güçlü olacaktır. Güçlü ıkınma ise doğum süresini kısaltacak, annenin doğumunu kolaylaştıracaktır.

Doğum esnasında her geçen an, sancılarda artış görülecektir. Anne düzenli nefes alıp verdiği müddetçe bu ağrılarla baş etmesi kolaylaşacaktır. Düzenli nefes alıp verirken kasılmış ve acımaya başlamış tüm kaslar kendini gevşetecektir. Dolayısıyla annenin doğum serüveni biraz daha sakin ilerleyecektir.

Doğumda Nefes Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Doğum esnasında annenin nefesi nasıl aldığı oldukça önemlidir. Göğüs nefesi, karın nefesi veyahut ikisini beraber alıp vermek mümkündür. Bu noktada yapmanız gereken hangisinin sizin için daha kolay olduğunu öğrenmektir.

Göğüs solunumu için burnunuzdan nefes almalısınız. Göğüs kısmınızı şişirmeli, aldığınız nefesi orada biriktirmelisiniz. Yükseltebildiğiniz kadar göğsünüzü yükseltmeli daha sonra ağzınızdan vermelisiniz. Bu esnada karın bölgesinin şişmemesine özen göstermelisiniz.

Karın solunumunda ise aldığınız tüm nefesin karın bölgenizde birikmesini sağlamalısınız. Karın bölgesinde biriken nefesi, ağız yoluyla dışarı vermelisiniz.

Doğum Esnasında Nefes Teknikleri Nasıl Kullanılmalı?

Doğum esnasında henüz ilk evrede iken göğüs solunumu almaya dikkat etmelisiniz. Sancıların yeni başladığı bu sırada yapmanız gereken burundan nefes alıp göğsünüzü şişirmektir. Daha sonra ağız yoluyla rahatça vermelisiniz.

Sancıların süresini takip etmeli, doğumun ikinci evresine geçene kadar bu şekilde devam etmelisiniz. İkinci evre rahim ağzının 9-10 cm açıldığı evredir. Bu noktada aldığınız nefesi karın bölgenizde biriktirmelisiniz. Karın bölgenizi şişirip ıkınmayla beraber ağızdan vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir