D Vitamini Eksikliği, Belirtileri Ve Tedavisi

D vitamini eksikliği pek bilinmese de  çok yaygın bir problemdir. D vitamini insan vücudunda ultraviyole-B ışınları eksikliğinden ortaya çıkan, yağda eriyen vitaminler arasında kabul edilen vitamin türüdür. İnsan metabolizması için çok önemli bir yere sahip olan D vitaminin güneşten ve besinlerden karşılanabiliyor olması gerekmektedir.

Vücuda alınan kalsiyumun verimli şekilde kullanılmasına yardımcı olan D vitamini, eksik olması halinde ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Başta kemik sağlığı olmak üzere psikolojik sağlığa kadar çok yönlü fayda sunduğu görülmektedir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini, güneş ışınlarından alınan ve vücudun kendi kendine üretip ihtiyacını karşıladığı vitaminlerden bir tanesidir. Günlük hayatında güneşe çıkmayı sevemeyen kişilerin bu eksikliği yaşaması kaçınılmazdır. D vitamini besinlerle de alınabilir ancak vücudun sağlıklı olabilmesi içi yeterli olmamaktadır.

D vitamini eksikliği beraberinde depresyon, raşitizm, bitkinlik sonucunu doğurmaktadır. Bu vitaminin eksikliği teşhis edilen kişilerin bu konuda müdahale etmeleri ve eksiği kapatmaları son derece önemlidir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  • D vitamini eksikliğinin ilk belirtisi kemik ağrısıdır. Vücudun kemik ağrısını çok fazla hissetmesi D vitamini üretme konusunda yetersiz kaldığının işaretidir.
  • D vitamini eksiği olan vücutta bağırsak sorunları da fazla görülmektedir. Yağda çözülebilir bir vitamin olan D vitamini, eksik olduğu süreç içerisinde mide ve bağırsaklarda yer alan yağ emme donanımını zorlamaktadır.
  • Aşırı terleme sorunu olan kişilerin de D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Terlemek normal durumlarda iyidir ancak aşırısı aklınıza bu sorunu getirmelidir.
  • Esmer tenli kişilerde D vitamini eksikliği çok daha fazla olmaktadır. Vücutları, güneş ışığına karşı doğal koruma gösterdiği için D vitaminini karşılamakta zorlanmaları doğaldır. Ten rengi, aklınıza D vitamini ihtiyacını getirmelidir.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

Uzmanlar D vitamini eksikliği olan kişilerin besinlerle bu açığı karşılayabileceğini dile getirseler de yeterli olmadığının da altını çizerler. Her gün 15 dakika kadar güneş ışığının altında bulunmak, D vitamininin değerlendirilmesi için altın kuraldır.

Besin yoluyla takviye yapılmak istendiğinde ise balık, balık yağı ve yumurta sarısı takviyesini asla eksik etmemek gerekmektedir. Bununla beraber kemik sağlığı açısından kalsiyum ihtiyacının da kazanılması önemlidir.

Benzer kategorideki yazılarımız için tıklayınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir