Çocukların Yatakları Nasıl Ayrılmalı?

Yapılan araştırmalar sonucunda annelerin %80’inin bebeği ile beraber uyuduğu daha sonra bebeğini kendi yatağına alıştırma sürecinde zorluk çektiği bilinmektedir. Henüz yeni doğum yapıldığında daha rahat ve güvenli olduğu için anneler, bebeklerini yatak odasına almaktadır. Bir süre sonra kendi yatağına alışmakta sıkıntı çeken çocuk, adaptasyon sürecinde psikolojik yalnızlık sorunu yaşamaktadır. Bu durumun oluşmasına engel olmak, bebeği daha güvenli bir gelişim sürecine dâhil etmek için yatağınızı doğru zamanda ayırmalısınız.

Çocuğunuzu 1 Yaşında Odasına Adapte Etmelisiniz

Çocuğunuz 1 yaşına gelene dek yanınızda uyutmanız, gece uyanmaları ve emzirmeleri için çok doğal bir süreçtir. Bu süreci olabildiğince sağlıklı atlatmak ise tamamıyla sizin elinizdedir. Bebeğinizin 1 yaşından sonra aitlik, özgüven, sahip olma, ayrışma ve bireysellik kazanabilmesi açısından odalarınızı ayırmanız gerekmektedir.

Ayrılma sürecinde ise son derece profesyonel davranmayı ihmal etmemelisiniz. Odada birlikte vakit geçirmeyi arttırıp başlangıçta oraya ısınmasını sağlamalısınız.

Odalar Ayrılırken Tutarlı Olmalısınız

Çocuğunuzun odasını ayırırken yapacağınız en büyük yanlış, tutarsız olmaktır. Bir gün kavga, gürültü odada yatmasına ikna edip ertesi gün dayanamayıp yanınıza alacağınız bebeğiniz kendi odasında yatmamak için alternatif yollara başvuracaktır. Özellikle ağlama durumu bu aşamada en sık görülen durumdur. Ağladığında vazgeçtiğinizi fark ettiği an sık sık bu yola başvurup sizinle uyumak isteyecektir. Bu nedenle ne onun ağlamasına izin vermeli ne de kendi planınızdan vazgeçmelisiniz. Bunun için bebeğiniz uyuyana kadar yanında kalmalı, bir elinizle ona dokunarak uyumasına yardımcı olmalısınız. Uyuduğunda çok aydınlık olmayacak bir gece lambasıyla baş başa bırakıp kendi odanıza dönmelisiniz.

Odalar Ayrılırken Uyku Arkadaşı Yardımcı Olabilir

Çocuğunuzla odanızı ayırmak istediğinizde size yardımcı olacak en etkili detay, oyun arkadaşıdır. Oyun arkadaşı gün içinde odasında oyun oynarken yatakta bulunmalı, uyuyacağı zaman yanında yer almalıdır.

Onunla beraber onu uyutmak için yatağa girilip daha sonra yatağa adaptasyonu sağlanmalıdır. Uyuduğunda yanında olan uyku arkadaşı, uyandığında da yanında olursa zamanla buna alışacaktır.

Kendi yatağında uyumaya alışmayan çocuklar bağımlı kişilik geliştirmektedir. Bu duruma engel olabilmek için en geç 2 yaşına kadar odaların ayrılma sorunu çözülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir