Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi Ve Tedavisi

Büyük oranda psikolojik sebeplere dayalı olan tırnak yeme alışkanlığı, çocukluk döneminde başlayan bir alışkanlıktır. Yaş grubuna göre değişkenlik gösteren tırnak yeme sebepleri arasında öncelikli olarak endişe ve korku yatmaktadır.

Çocuğunuzun özellikle ev ortamında huzursuz olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çocuk anne ya da babadan şiddet görüyorsa, anne veya baba birbirine kaba, sert tavırlar takınıyorsa stres oranı yükselmektedir. Stresle baş etme yollarını bilmeyen çocuk, tırnağını yeme eğilimi göstermektedir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri

Çocukların tırnağını yeme alışkanlıkları daha çok aile bağlarına dayandırılmaktadır. Anne veyahut babanın boşanmış olması bu konuda en etkili sebeplerden bir tanesidir. Bununla beraber uzun süre çocuğun bakımıyla ilgilenen annenin iş hayatına geri dönmesi çocuğun yalnız kalmasına, bakıcı stresine girmesine neden olmaktadır. Bilhassa yabancı bir kadın ile aynı evde yaşama fikri çocuğun tüm gece huzursuz olmasına, uykusuzluk ve tırnak yeme sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Tırnak yemenin nedenlerinden bir diğeri anne ve babanın çocuğa yeterince ilgi göstermemesidir. Sevilmediğini, ait olmadığını düşünen çocuklarda bu duruma sıkça rastlanmaktadır. Özellikle ikinci bir çocuk ortaya çıktığında kardeş kıskançlığı, tırnak yeme durumunu yaratmaktadır.

Örnek Alınarak Tırnak Yeme Alışkanlığı Kazanılır mı?

Tırnak yeme alışkanlığını yalnızca psikolojik sıkıntılara bağlamak doğru değildir. Bunun yerine rol modellere de göz gezdirilmelidir. Çocuğunuz tırnak yemeyi ilk kez kendinden biraz büyük bir çocukta görmüş olabilir. Kendine örnek aldığı bir çocuk veyahut yetişkinde bu davranış varsa ister istemez kapacaktır. Üstelik kaptığı bu alışkanlığın iyi olduğuna emin olacaktır. Bu süreçte çocuğun bu alışkanlığı bırakması biraz daha zor olmaktadır.

Çocuklara Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır?

Tırnağını yeme alışkanlığı olan çocuğa zaman tanımanız gerekmektedir. Kızmak, bağırmak, korkutmak alışkanlığı bırakmasını değil daha fazla sarılmasını sağlayacaktır. Bu süreçte bol bol anlatmaya özen gösterilmelidir. Çocuğunuza tırnak yeme alışkanlığının kötü olduğunu, aksi halde vücudunda oluşabilecek sorunları tek tek gösterip anlatmalısınız.

Size inanması, anlaması biraz zaman alacaktır. Bu süreçte tırnaklarını olabildiğince güzel tutmaya çalışmalısınız. Kızınız varsa oje ve bakım setleri ile güzelleştirmelisiniz. Bu şekilde tırnağına kıyamayacak, bozulmaması için yeme alışkanlığını askıya alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir