Çocuklarda Kabızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Çocukluk döneminde sık yaşanan problemlerden biri de kabızlıktır. Yetişkinlere nazaran çocukların kabızlıkla baş edebilmesi biraz daha zorlu olmaktadır. Birbirinden farklı pek çok nedeni olan kabızlığın, bu süreçte yeme alışkanlıkları ile doğrudan ilgisi vardır.

Kabızlık sorunu yaşayan çocukların pek çoğunun hazır gıdalar tükettiği tespit edilmiştir. Market ve kantin besinleri olarak adlandırılan bu besinler özellikle okul döneminde olan çocukların boşaltım sisteminde sıkıntı yaratmaktadır. İçerisinde bulunan katkı maddeleri nedeniyle sindirim sistemi, boşaltım sistemi sancısı yaşanmaktadır.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Çocuklarda yaşanan kabızlığın temel nedenleri arasında çok fazla katı gıdayla beslenme bulunmaktadır. Çocuklarınızı özellikle makarna, pilav, ekmek merkezli beslediğinizde kabızlığın artış gösterdiğini fark edersiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta katı gıdaların yanında sebze yemeğinin, çorbanın bulunmasıdır. Bu şekilde vücut ihtiyacı olan sıvıyı alabilecektir.

Çocuğunuzun sütü sevmesi çok fazla içmesi de kabızlık sonucu doğuracaktır. Özellikle günde 2 bardaktan fazla inek sütü içen çocuklarda kabızlık kaçınılmaz bir durumdur.

Kabızlığın nedenleri arasında su içmeme alışkanlığı da yer almaktadır. Yeterince su içmeyen çocukların bağırsakları istenildiği gibi nemli olmayacaktır. Dolayısıyla katılaşma, kuruma ve tuvalete çıkamamama sorunu kendini gösterecektir.

Kötü Tuvalet Eğitimi Kabızlığa Neden Olur mu?

Kabızlığın temek nedenleri arasında psikolojik sorunlar da yer almaktadır. Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde kronik kabızlık sorunu kendini gösterecektir. Tuvalet eğitimi alan çocuğunuza asla bağırmamalı ve azarlamamalısınız. Tuvaletini yaptığı yerleri gösterip bağırıp çağırırsanız daha sonra tuvaletini tutmaya başlayacaktır. Uzun süre tutma alışkanlığını kazandığında ise kabızlık kaçınılmaz olacaktır.

Çocuklarda Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Çocuklarınızı kabızlık nedeniyle doktora götürdüğünüzde kullanmanız için şurup verecektir. İhtiyaç duyulması halinde fitil vermesi de muhtemeldir. Bu süreçte siz de kendiniz evde kabızlık giderici besinler yedirebilirsiniz.

Üzüm suyu, kuru kayısı ikilisi kabızlığın birkaç gün içinde son bulmasını sağlayacaktır. Ayrıca seveceği bir su şişesi alıp her gün en az 2 litre su içmesine yardımcı olmalısınız. Lifli besinler tüketmesini sağlamalı, meyvelerin lif oranı yüksek olanlarını yedirmelisiniz.

Çocuklarınıza meyve, sebze yedirmekte zorlanıyorsanız Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir