Çocuklarda Aidiyet Duygusu Nedir? Nasıl Kazanılır?

Aidiyet Duygusu Nedir?

Aidiyet duygusu, çocuğun kendini rahatça ifade edebilmesi, özgüveninin oluşabilmesi, mizacıyla uyumlu bir kişilik geliştirmek için güvendiği kişiye güvenli bir şekilde bağlanmasıdır. Aidiyet aslında diğer bir tanımla güvenli bağlanmadır.

Son zamanlarda güvenli bağlanma kelimesini sık sık duymaktayız. Özellikle Pedagog Adem Güneş bu konuya sık sık değinmektedir. Aidiyetin oluşması için öncelikle çocukta güvenli bağlanma gerekmektedir. Güvenli bağlanma için en kritik yaş okul öncesi dönemdir. Ancak bu dönemde anne ya da babadan herhangi biri ile çocuk güvenli bağlanmayı gerçekleştirememişse bundan sonraki dönemde çocuğun psikolojisi için zorlu bir süreç olacaktır.

Aidiyet Duygusu Nasıl Kazanılır?

Peki güvenli bağlanma nasıl gerçekleşir, çocuk bağlandığı kişinin yanında kendini rahat bir şekilde ifade edebiliyorsa, ifade ettiği takdirde kişiliğine bir zarar gelmeyeceğinden emin bir şekilde kendini ifade edebiliyorsa çocukta aidiyet duygusu oluşmuş, güvenli bağlanma gerçekleşmiş demektir.

Çocuk aidiyet duygusunu hissettiği yere ve kişiye karşı güven duyar. Çocuk güven duygusunu geliştirdiği kişiye karşı duygusal bir bağ hisseder. Bu duygu çocuğun duygusal ve psikolojik gelişimi için son derece önemlidir.

Çocuk kendini ait hissettiği ortamda korkarak ifade ediyorsa ya da ifade etmekten çekiniyor kendini içine kapatıyorsa bu patolojik bağlanmadır. Örneğin bir çocuk kendini ifade ettiği zaman azarlanacağından, eleştirileceğinden korkuyorsa buradaki aidiyet patolojik bir aidiyet bağıdır.

Çocukta Aidiyet Duygusunun Geliştiği Nasıl Anlaşılır?

Bir çocukta aidiyet duygusunun gelişip gelişmediğini anlamak için anne baba olarak şu sorulara net cevap vermeleri gerekir.

  • Çocukta kendini ifade etme özgürlüğü var mı?
  • Çocuk yapmaması gereken bir şeyi yaptığı zaman anne baba çocuğu azarlayarak susturuyor mu, yoksa sonuna kadar sabırla dinleme becerisini gösterebiliyor mu?
  • Çocuk hata yaptığı zaman anne baba çocuğa sağlıklı bir şekilde rehberlik yapabiliyor mu?
  • Çocuğu, anne baba geniş bir şekilde dişlerini sıkmadan hoşgörü ile dinleyip çocukları ile ortak dil kullanabiliyor mu?

Çocukta aidiyet duygusunun oluşabilmesi için üç temel eylemden bahsedilebilir. Fiziksel temas, sosyal birliktelik, duygusal birliktelik.

Çocuğun aidiyet duygusunun gelişebilmesi için öncelikle annenin duygularının çocuğa geçmesi gerekir. Çocuk anneden gelen pozitif duyguları hissetmeli, annenin yörüngesine çocuk kendini rahatlıkla bırakabilmelidir.

Daha fazla bilgi için Çocuğa Özgüven Nasıl Aşılanır? yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir