Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

Binlerce annenin ortak sorunu çocuklarının istedikleri şekilde, sağlıklı beslenememesidir. Bu durumun nedeni ise pek çok çocuğun sebze yemeyi reddetmesidir. Özellikle 7 yaşına kadar olan dönemde sebze sevdirmek oldukça zorlu bir süreçtir. Bu dönemde annenin profesyonel davranması, durumu işkenceye çevirmeden sebze yedirmenin yollarını bulması gerekmektedir.

Sebzeleri Alternatif Tarifler İçerisinde Kullanın

Sebze yemekten hoşlanmayan çocuklar için en önemli çözüm çocuğun ne yediğini bilmemesidir. Yalnızca ıspanak yemeği yedirirseniz durumun farkına varması uzun sürmez ancak ıspanağı yemek olarak değil de omlet olarak verirseniz farklı aromalar nedeniyle durumun farkına varmayacaktır. Özellikle brokoli, Brüksel lahanası, beyaz lahana gibi piştiğinde koku yayan sebzeler çocukların sevmediği besinlerdir. Bu besinleri salatalarda, çorbalarda ve daha farklı besin gruplarının içinde sunarsanız çocuğunuz farkında olmadan yiyecektir.

Kendi Pişirmesine İzin Verin

Çocuklarınızın sebze yememe gibi bir sorunu varsa uygulayabileceğiniz alternatif çözümlerden bir diğeri kendi pişirmesidir. Yemeği pişmiş şekilde önünde görmek istemiyorsa birlikte eğlenceli şekilde pişmesini sağlayabilirsiniz.

Yıkamadan doğramaya, pişirmeden beklemeye kadar her aşamasında sizinle beraber kendi emeği olursa tadına bakması, sevmesi çok daha kolay olacaktır. Birkaç kez çok beğendiğinizi ve her zaman onun elinden yemek istediğinizi dile getirdiğinizde kendi de buna inanacak ve yemesi çok daha basit olacaktır.

Sunumlarınıza Daha Fazla Özen Gösterin

Çocuklar, detaycı ve bir o kadar da görsele önem gösteren yapıdadırlar. Bu nedenle karşılarına koyduğunuz her şeyin önce görselliğine dikkat ederler. Sebzeleri sevmeyen çocuklar için sunum da bu yüzden önemlidir. Ne kadar hoş bir görüntü ile verirseniz o kadar güzel göreceklerdir. İlgilerini çekmesi bu açıdan oldukça önemlidir. Sunumlarına dikkat eden ve tabaklarda birçok sebzeyi bir araya getiren anneler, çocuklarının sebze yemesini kolaylaştırırlar.

Çocuklarınıza Asla Israr Etmeyin

Çocuklarınızın yemek yemesini kolaylaştırmak, sebze tüketimini arttırmak isterken onların yemekten nefret etmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle ısrarlardan kaçınmalısınız. Ne kadar ısrarcı davranırsanız o kadar inat edeceklerdir. İstedikleri zaman, gerçekten acıktıkları zaman alternatifsiz şekilde sebze yemeklerini sunabilirsiniz. Bir süre sonra pes edip tadına bakacaklardır. Burada en önemli nokta sizin pes edip bisküvi, çikolata veya bunu seviyor diye herhangi farklı bir yiyecek vermemenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir