Çocuklara Saygı Nasıl Öğretilmeli?

Her toplumda önem verilen değer yargıları farklılık göstermektedir. Türk toplumunda da çocuk yetiştirmenin bazı nitelikleri vardır. Bu niteliklerden biri de saygıdır. Çocuğunuz ne kadar başarılı olursa olsun, ne kadar para kazanırsa kazansın, saygı kavramını öğrenmediği sürece sosyal gelişimini tamamlayamayacaktır. İnsan, diğer insanlarla bütünleşmek zorunda olan bir canlıdır. Bu nedenle anlaşmayı bilmesi esastır. İnsanlar arası anlaşmayı sağlayan en önemli nokta ise saygıdır.

Birçok ebeveyn çocuğuna öğreteceklerinin arasında saygı kavramını unutur. Dolayısıyla bir süre sonra mücadele etmek zorunda kaldıkları bir gençle karşı karşıya gelir. Dinlemeyen, sert ve keskin tepkiler gösteren, kimi zaman bağırıp çağıran bu genç zamanında doğru şekilde saygı kavramıyla tanışmamanın sonucudur.

Başkalarını Dinlemeyi Öğretmelisiniz

Saygılı bir çocuk yetiştirmenin altın kuralı dinlemeyi öğretmektir. Siz konuştuğunuzda oturduğu yerde sakince sizi dinleyen, sözlerinize önem veren bir çocuk büyütmelisiniz. Çevresinde yer alan herkesi dinlemeye alıştığında söz kesme, lafa karışma, dikkat dağıtma, önemsememe gibi saygısızlıkları yapmayacaktır. Bununla beraber saygısızlıkların en yoğun görüldüğü tartışma ortamlarında da nasıl davranması gerektiğini iyi bilecektir.

Hakaret etmeden, bağırıp çağırmadan, şiddet göstermeden karşısındakini dinleyebilecektir. Bu şekilde hayatının tamamında sevilen ve benimsenen bir insan olabilecektir.

Çocuğunuza hayatta en önemli şeyin insanlara değer vermek olduğunu, sonrasında mutluluğun da huzurun da rahatlıkla gelebileceğini belirtin.

Yardım Etmeyi Öğretmelisiniz

Çocuğunuzun saygılı bir birey olabilmesi için yardım kavramından haberdar olması gerekmektedir. Yardım yalnızca insanlara değil hayvanlara ve diğer canlılara da yapılmalıdır. Dışarıda gördüğünüz kedi ve köpekler için bir paket mama almanız, çocuğunuzdan onu bir kaba boşaltmasını istemeniz yeterli olacaktır. Bu davranış hem merhamet duygusunu harekete geçirecek hem de insani saygı ve yardımseverliği devreye sokacaktır.

Kibar Olmayı Öğretmelisiniz

Çocuğunuzun saygılı bir birey olmasını isterseniz kibarlık kavramını da öğretmelisiniz. Arkadaşından bir şey isterken rica etmeyi, aldığında teşekkür etmeyi bilmesi önemlidir. Bununla beraber yemek yeme kurallarını bilip başkalarının hakkını gasp etmemesi gerektiğini de öğrenmelidir.

Ağzından ses çıkarmadan yemek yemesinin başkası için önemli olduğunu bilmeli, başkalarına saygı duyduğu için bunu yapmamalıdır. Her zaman derli toplu olmalı, kibar konuşarak kimseyi incitmemesi gerektiğini unutmamalıdır.

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Belki de en önemli olan hususu unutmamak gerekir. En büyük öğreti örnek olmaktır. Evet yukarıdaki hususları çocuğumuza özenle anlatmalıyız, öğretmeliyiz ama unutmayalım ki biz saygılı davranmaz isek çocuğumuz bu kavramı anlayamayacaktır.

Bazı hikaye ve masallar bu konularda bize çok yardımcı olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; hikaye veya masalı önceden okuyup faydalı ve öğretici olduğundan emin olmak gerekir. Belki bazı korku unsurları gibi sakıncalı olduğunu düşündüğümüz noktalar var ise biraz yumuşatarak yada pas geçerek anlatabiliriz.

Çocuğa özgüven nasıl aşılanır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Çocuk kategorisindeki diğer yazılarımız için lütfen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir